Psie plemeno:

Nemecký špic veľký biely

O plemene

Nemecký špic veľký biely Ambra Kyjská zahrada a Cessy pod Bošovskou tvrzí

Kyjská zahrada

Ambra Kyjská zahrada a Cessy pod Bošovskou tvrzí
Nemecký špic veľký biely Cessy pod Bošovskou tvrzí

Kyjská zahrada

Cessy pod Bošovskou tvrzí
Nemecký špic veľký biely Ambra Kyjská zahrada

Kyjská zahrada

Ambra Kyjská zahrada
Originálny názov plemena: 
Grossspitz weiss
Krajina pôvodu/Patronát: 
Nemecko
Povahové vlastnosti: 
 • inteligentný
 • ostražitý
 • svojmu majiteľovi extrémne oddaný
Použitie plemena: 
 • spoločník
 • strážny pes
Veľkosť psa: 
 • stredný
Výška plemena: 
pes sučka
Výška v kohútiku (cm)42 - 5042 - 50
Hmotnosť plemena (kg): 
16 - 18,5
Osrstenie: 
 • dlhosrstý
Farebné varianty: 
 • biela
Výchova a výcvik: 

Veľký špic má dlhú, rovnú kryciu srsť a hustú podsadu. Srsť má samočistiacu schopnosť, opateru si vyžaduje najmä v období pĺznutia. Nemecký špic je veľmi staré plemeno pochádzajúce z bahenných špicov chovaných už v dobe kamennej. Po vlčom špicovi je to druhé najväčšie plemeno z nemeckých špicov.
Toto nepodplatiteľné, inteligentné plemeno je verné svojmu pánovi a rodine.
Rýchlo sa učí, potrebuje však dôslednú a vyrovnanú výchovu. Nemecký špic veľký biely cudzích ľudí vždy ohlási. Svoje pohybové nároky prispôsobí pánovi.

Chovateľské stanice plemena Nemecký špic veľký biely

Chovateľské stanice psov:
Na prezeranie tejto mapy je potrebný javascript.

Psy v chovateľských staniciach plemena Nemecký špic veľký biely

Profily psov plemena Nemecký špic veľký biely

Profily psov plemena:

Štandard plemena

97 NEMECKÝ ŠPIC

Celkový vzhľad: špic upúta nápadnou srsťou, ktorá odstáva pre bohatú podsadu. Zvlášť nápadný je golier, ktorý sa vinie okolo krku a pripomína hrivu, ako aj huňatý chvost, ktorý je hrdo nesený cez chrbát. Líščia hlava, šibalské oči a špicaté odstávajúce uši dávajú špicovi typický roztopašný výzor. Dôležité proporcie: pomer výšky k dĺžke je 1:1. Povaha a správanie: Nemecký špic je neustále pozorný, čulý a mimoriadne prítulný k majiteľovi. Je veľmi učenlivý a ľahko sa vychováva. Je nedôverčivý k neznámym a nemá lovecký pud, čo z neho robí ideálneho strážcu domu aj dvora. Odolnosť voči počasiu, robustnosť a dlhovekosť sú jeho najlepšími vlastnosťami.

Hlava Temeno: stredne veľká hlava špica je pri pohľade zhora vzadu najširšia a smerom dopredu sa až po ňucháč klinovito zužuje. Pri pohľade zboku sa dá poznať primeraný čelový sklon. Tvárová časť Papuľa: nie je príliš dlhá a má proporcie primerané k temenu. Ňucháč: je okrúhly, malý a čisto čierny. Pri hnedých jedincoch tmavohnedý. Pysky: nie sú previsnuté, tesne priliehajú a netvoria v kútiku záhyby. Všetky farebné varianty majú čierno pigmentované pysky, okrem hnedých, ktoré majú tmavohnedé. Čeľuste a chrup: čeľuste sú normálne vyvinuté, zhryz nožnicový a chrup je úplný – 42 zubov podľa zubnej normy pri vlčom, veľkom a strednom variante. Pri malých a trpasličích špicoch sa toleruje nepodstatné chýbanie premolárov. Pri všetkých variantoch sa pripúšťa aj klieštový zhryz. Líca: sú mierne zaoblené, nemajú vystupovať. Oči: stredne veľké, podlhovastého tvaru, trochu šikmé, tmavej farby. Očné viečka sú čierno pigmentované pri všetkých farebných variantoch, okrem hnedých, ktoré majú hnedé viečka. Uši: špicaté uši sú malé a stoja tesne pri sebe. Sú trojuholníkového tvaru, vysoko nasadené a vždy vztýčené s pevnými špicami. Krk: stredne dlhý krk je široko vsadený do pliec, má mierne vyklenutú šiju, nemá lalok a je pokrytý bohatým golierom pripomínajúcim hrivu.

Telo Horná línia: začína na špici vztýčených uší a prechádza mäkkým oblúkom do krátkeho chrbta. Huňatý, zahnutý chvost, ktorý čiastočne prekrýva chrbát, zaokrúhľuje siluetu. Kohútik, chrbát: výrazný kohútik nebadane klesá do pokiaľ možno krátkeho, rovného a pevného chrbta. Bedrá sú krátke, široké a mocné. Kríže: široké a krátke, nie klesajúce. Hrudník: hlboký hrudník je zaoblený, predhrudie dobre vyvinuté. Spodná línia: hrudník siaha dobre dozadu, brucho je iba mierne vtiahnuté.

Chvost: je vysoko nasadený, stredne dlhý, hneď od koreňa zrolovaný dopredu cez chrbát, pevne pritlačený k chrbtu a huňatý.

Končatiny Predok: rovné končatiny, skôr široký predok. Plecia: lopatky sú dlhé a osadené šikmo dozadu. Približne rovnako dlhé rameno zviera s lopatkou asi 90° uhol. Plecia sú svalnaté a pevne spojené s trupom. Lakte: lakťový kĺb je pevný, dobre prilieha k hrudníku a nemá byť vtočený ani vytočený. Predlaktia: stredne dlhé, v pomere k telu statné a úplne rovné, na zadnej strane zo zástavami. Nadprstia: mocné, stredne dlhé, zošikmené asi v 20° uhle. Predné labky: sú pokiaľ možno malé, okrúhle, uzavreté, tzv. mačacie labky, s dobre klenutými prstami. Vankúšiky a pazúriky sú pri všetkých variantoch čierne, okrem hnedých, ktoré majú hnedé vankúšiky a pazúriky. Zadné končatiny Všeobecne: zadok je veľmi svalnatý a až po päty bohato osrstený (nohavice). Zadné končatiny sú rovné a paralelné. Stehná a predkolenia: sú približne rovnako dlhé. Kolená: kolenný kĺb je mocný, iba stredne zauhlený, v pohybe nemá byť vtočený ani vytočený. Podpätia: stredne dlhé, veľmi silné, stoja kolmo nadol. Zadné labky: nie sú také okrúhle ako na predných nohách, ale sú dobre uzavreté a majú odolné vankúšiky. Farba vankúšikov a pazúrikov je pokiaľ možno tmavá. Pohyb: nemecký špic sa pohybuje plynulo a pružne, s dobrým záberom v ľahkom kluse. Koža: na celom tele je napnutá, netvorí záhyby.

Osrstenie Vlastnosti srsti: nemecký špic má dvojitú srsť, dlhú, rovnú, odstávajúcu kryciu srsť a krátku hustú, vatovitú podsadu. Hlava, uši, predné časti končatín a labky sú pokryté krátkou a hustou srsťou, ostatné telo je osrstené bohatou a dlhou srsťou. Nemá byť zvlnená, kučeravá alebo strapatá, na chrbte sa nemá rozdeľovať. Krk a plecia pokrýva hustá hriva. Zadná strana predných končatín má bohaté zástavy a na zadných končatinách sú husté nohavice od krížov po päty. Chvost je huňatý.

Farby Vlčí špic: mračnová sivá. Veľký špic: čierna, hnedá, biela. Stredný špic: čierna, hnedá, biela, oranžová, mračnová sivá a iné. Malý špic: čierna, hnedá, biela, oranžová, mračnová sivá a iné. Trpaslíčí špic: čierna, biela, hnedá, oranžová, mračnová sivá a iné. Čierny špic: jeho osrstenie musí mať čiernu aj podsadu a kožu, farba musí byť lakovočierna bez akýchkoľvek bielych alebo iných znakov. Hnedý špic: má byť rovnomerne jednofarebne tmavohnedý. Biely špic: srsť má byť čisto biela, bez akéhokoľvek, zvlášť žltkastého odtieňa, ktorý sa často objavuje okolo uší. Oranžový špic: má byť rovnomerne jednofarebný v strednej polohe farby RAL (medzinárodný register farebnej škály). Mračnovosivý špic: farba je striebornosivá s čiernymi koncami chlpov. Maska nemá byť príliš tmavá. Svetlá hriva a kruh okolo pliec. Predné a zadné končatiny striebornosivé bez čiernych znakov pod lakťami alebo kolenami. Čierne konce chlpov na chvoste. Spodná strana chvosta a nohavice sú svetlosivé. Inofarebný špic: pod toto označenie patria všetky ostatné farebné odtiene ako krémová, plavokrémová, plavooranžová, čierna s pálením a sivkovia. Sivkovia (strakoše) musia mať čisto bielu základnú farbu. Čierne, hnedé, sivé alebo oranžové škvrny musia byť rozložené po celom tele.

Veľkosť:

 1. vlčí špic: 50 cm +/- 5 cm. (Pripúšťa sa do 60 cm, ale výška nesmie pozmeňovať celkový vzhľad).
 2. veľký špic: 46 cm +/- 4 cm.
 3. stredný špic: 34 cm +/- 4 cm.
 4. malý špic: 26 cm +/- 3 cm.
 5. trpaslíčí špic: 20 cm +/- 2 cm. Jedince pod 18 cm sú nežiaduce.

Hmotnosť: každý variant má mať hmotnosť primeranú veľkosti.

Chyby: každá odchýlka od vymenovaného sa má považovať za chybu, ktorej posúdenie priamo závisí od veľkosti odchýlky. Hrubé chyby: príliš plochá hlava, výrazne jablková hlava, príliš veľké alebo svetlé oči, vypúlené oči, entrópium, mäsovosfarbený nos, pysky a viečka, chyby v stavbe a pohybe, pri vlčích, veľkých a stredných špicoch chýbajúce premoláre.

Vylučujúce chyby: predhryz alebo podhryz, neuzavretá fontanela, padnuté uši, všetky chyby semenníkov, výrazné biele škvrny pri všetkých farebných variantoch.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.