psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Oznamy kamenných obchodov

Fotografia Profil kamenného obchodu Názov oznamu / Aktualizované Text
Obchod s chovateľskými potrebami používateľa Kesy

Chovateľské potreby Kesy

Štastné a veselé :-)
19.12.2013 - 08:24

Všetkým zákazníkom, obchodným partnerom, kamarátom Ďakujeme za prejavenú dôveru , prajeme krásne prežitie vianočných sviatkov plné rodinnej pohody , do nového roku želáme všetko len to najlepšie
Deniska , Valter , Atosík

Krmivá a chovateľské potreby

PETDISKONT

ROYAL CANIN MINI YORKSHIRE 0,5 + 0,5kg ZADARMO!
29.06.2012 - 12:50

SUPER AKCIA!

Royal Canin krmivo určené špeciálne pre plemeno Yorkshire Terrier od 10 mesiacov.
0,5kg + 0,5kg LEN ZA 5EUR!
Pôvodná cena za kilogram: 12eur

*Akcia platí do vypredania zásob.*

Krmivá a chovateľské potreby

PETDISKONT

Výpredaj tyčiniek pre hlodavce značky Vitakraft!
29.06.2012 - 12:47

2ks tyčiniek značky Vitakraft len za 0,55eur!
Rôzne druhy.

*Akcia platí do vypredania zásob.*

http://petdiskont.sk/mozt...

Krmivá a chovateľské potreby

PETDISKONT

ROYAL CANIN 15+3KG ZADARMO!
29.06.2012 - 12:45

Krmivá royal canin za veľkoobchodné ceny!
LEN TERAZ 3kg krmiva ZADARMO k 15kg vreciam!

*Akcia platí do vypredania zásob*

Obchod s chovateľskými potrebami používateľa Kesy

Chovateľské potreby Kesy

Výhody treningu s KLIKEROM , trošku teorie nieje naškodu :)
10.06.2012 - 11:18

KLIKER.

Kliker a tréning je založený na pozitívnej motivácii nie je len nejaký „výmysel“ ale plnohodnotný spôsob ako upevniť vzťah medzi vami a vaším psím kamarátom a to bez akéhokoľvek fyzického a psychického nátlaku a trestov. Pre kliker tréning je charakteristická radosť psa z učenia, je to pre neho hra a aj ten najflegmatickejší pes sa nakoniec bude na učenie tešiť. Pri kliker tréningu nemôžete nič pokaziť, takže aspoň za vyskúšanie to určite stojí a určite objavíte kopec ďalších výhod. Je to niečo nové a úplne prevracia doteraz uznávané vycvikové metódy, preto si len ťažko hľadá nových priaznivcov. Kto to však raz vyskúša, už klikať neprestane J. Netvrdím, že kliker je zázračná vec, ktorou psíka všetko naučíte ale určite vám pomôže pri zvládaní rôznych prvkov nielen v základnom výcviku ale aj v ostatných kynologických disciplínach /napr. v tanci so psom, agility, záchranárskom výcviku, služobnom výcviku, poľovníctve,.../.

História klikertréningu

Zakladateľkou kliker tréningu je Karen Pryor, profesionálna cvičiteľka, ktorá okrem doktorátu z psychológie zvierat dosiahla aj nemálo prestížnych vedeckých ocenení. Viac sa o Karen dočítate na jej web stránkach www.clickertraining.com

Čo je kliker tréning?

Kliker tréning je metóda na výcvik zvierat založená na princípoch pozitívnej motivácie /na tomto istom základe je založené aj TAG učenie pre ľudí v športe a tanci/. Kliker tréning je pre zvieratá veľmi vzrušujúci. Akonáhle pes pochopí princíp, bude sa na každé cvičenie veľmi tešiť, pretože každý „klik“ znamená odmenu. Tomuto musíme psíka najprv naučiť, tzv. kondiciovať ho na „klik“. Tomu zodpovedá veľmi jednoduché základné cvičenie. Podstatou je, že „klik“ označí presný moment, v ktorom pes urobil niečo čo sme od neho chceli. V momente, kedy pes pochopí, že vlastne on svojim správaním spôsobí, či kliknete alebo nie, začne vám ponúkať rôzne druhy správania dúfajúc, že dostane „klik“. A verte mi, že psy sú v tomto uplní šoumeni. Pri tomto spôsobe výcviku je pes aktívny a rozmýšla. Cviky, ktoré sa naučí robí s radosťou a oveľa dlhšie si ich pamätá, keďže sme ho nechali aby sám na ne prišiel, na rozdiel od klasického výcviku kedy vlastne psa učíme cviky donútením.

Čo je kliker ?

Kliker môže mať rôzne tvary, podstatné na ňom je, že vydáva „klik-klik“ zvuk. Dnes už dostaneme kliker v rôznych prevedeniach, rôznej intenzity zvuku ako aj rôznych zvukov. Ja som začínal s klikerom, ktorý používam dodnes, najmä vonku . Ďalej je k dispozícii kliker s nastaviteľnou intenzitou zvuku /multiclicker/ ale aj kliker s možnosťou voľby až 4 rôznych zvukov .

/!/ Je lepšie si kúpiť aspoň dva klikre, v prípade, že jeden stratíte. Ale aj vtedy si môžete vypomôcť napr. vypínačom na lampu.

Pre koho je kliker vhodný a kedy začať?

Kliker môžete používať už od šteniatka, čím skôr tým lepšie. Niektorí chovatelia dokonca používajú kliker hneď od narodenia šteniatok. Kliker môžete použiť aj u staršieho psíka a bez ohľadu na to ako bol doteraz pes vychovávaný a cvičený. Uvidíte, že pri správnom použití klikeru dosiahnete u vášho zverenca väčšiu radosť pri vykonávaní cvikov a i starších psíkov naučíte ľahšie rôzne triky /napr. zatvorit dvere, otvoriť zásuvku..../. A obsluhu klikeru zvládne určite každý, aj malé dieťa.

/!/ No skôr ako začnete s klikaním, prečítajte si zopár užitočných rád a tipov.

Prečo „klik“ a nie napr. slovo?

Nevyvrátiteľnou výhodou „kliku“ je, že vždy znie rovnako /bez ohľadu na to kto ho používa, ako je pes ďaleko a čo robí/. Ak by sme použili slovo /nemalo by sa bežne vyskytovať, lebo by sme psa museli zakaždým odmeniť aj napriek tomu, že vlastne nič neurobil/ a museli by sme ho vysloviť vždy rovnako čo ako sami uznáte je takmer nemožné. Ak by sme použili vizuálny signál, jeho nevýhodou je, že by sa pes musel neustále na nás pozerať.

Aké odmeny sú najvhodnejšie?

Keďže každý „klik“ znamená odmenu, musíme ju mať vždy po ruke. Odmenou pre psa môžu byť pamlsky, rôzne aportíky ako i pochvala alebo nejaká hra. Najpraktickejšou odmenou však ostávajú pamlsky. Tie by mali byť veľmi malé, aby ich pes mohol prehltnúť a nezdržoval sa ich jedením. Pamlsky by mali byť pre psa veľmi chutné, niečo čo má pes najradšej /napr, údené masko, syr, šunka/ Odmenou môže byť aj aportík, ktorý sa dá využiť v niektorých prípadoch. Ja používam hlavne túto motiváciu Jeho použitie je však náročnejšie na čas. Ostatné formy odmien však použijeme až keď psa naučíme, že „klik“ znamená odmenu.

/!/ Dajte si však pozor, aby ste psíka neprekrmovali. Podľa toho ako často cvičíte, prispôsobte aj dennú dávku krmiva.

Kedy pridať povel?

Na rozdiel od tradičného výcviku, pri kliker tréningu sa povely zavádzajú až keď psík dané správanie pozná. Povel je vlastne názov konktrétneho správania ako napr. "sadni" alebo určitý pohyb rukou, príp. iný jasný signál. Ak napr. niekoľkokrát úspešne odkliknete, keď si psík sadne a on vám to bude potom stále ponúkať, znamená to, že pochopil za čo dostáva klik a odmenu, a to je ten správny čas na uvedenie povelu. Začnete najprv tým, že tesne predtým ako si psík ide sadnúť dáte povel. Ak si psík sadne, dostane klik a odmenu. Po niekokoľkých opakovaniach začnite psíka odmeňovať len za sadnutie, ktoré nastane po vydaní povelu. Ak si psík sadne aj bez povelu, neklikajte a neodmeňujte.

Ako dlho používať kliker?

Keď už raz psíka naučíte vykonávať požadované správanie na povel, kliker už nie je potrebný. Za správne vykonanie požadovaného správania môžete psíka odmeniť napr. pamlskom, pohladením, pochvalou. A kliker môžete použiť na naučenie nového správania.

Kedy vieme, že náš psík daný cvik zvládol?

Ak si zodpoviete na nasledujúce otázky áno-nie-áno-nie, vtedy si môžete pogratulovaťJ.

Vykoná váš psík vždy ten konkrétny cvik, ktorý po ňom žiadate? Ak poviete napr. "sadni", sadne si váš psík vždy a okamžite?

Vykoná váš psík cvik, aj keď ste mu k tomu nedali povel?

Vykoná váš psík požadované správanie za každých okolností / v cudzom prostredí, počas rušivých momentov/ a bez ohľadu na to, čo vykonáte vy /napr. sedíte, bežíte,../?

Pri vyslovení jedného povelu vám psík ponúkne cvik, ktorý tomu nezopovedá? Napr. poviete "sadni" a psík si miesto toho ľahne?

10 omylov o klikri

1. Kliknutie je odmena

Kliknutie nie je odmena! Odmenou môže byť tak ako pri klasickom tréningu pochvala, pamlsok či hra. Kliknutie je informácia (sekundárny posilňovač), že to, čo pes v tom čase, keď zaznelo kliknutie robil, bolo to pravé orechové a bude nasledovať odmena (primárny posilňovač).
2. Kliknutie je povel

Kliknutie nie je odmena ani povel! Jedno kliknutie neznamená sadni a dve ľahni, kliknutie je informácia, že keď si pes sadal či líhal, bolo to presne to správanie, ktoré chceme, aby robil a odmeníme ho za to. Sú ľudia, ktorí kliker používajú iba na privolanie. Zrejme preto, že keď si pes spojí klik = odmena, s radosťou si po kliknutí po odmenu pribehne. V tomto prípade však pre psa nie je kliknutie informácia, že to čo práve robí prinesie odmenu, ale iba informácia o tom, že dostane odmenu ak si pre ňu príde (a keď má rád pamlsky, príde určite).

3. Stačí slovná pochvala

Skutočne? Ste schopný zakaždým psa pochváliť rovnako? Ste vždy rovnako naladený? Použijete rovnaký tón hlasu? Poviete pochvalu rovnako hlasno? Stihnete vyriecť celé slovo v tom momente, kedy pes robí želanú činnosť? Ak ste na všetky otázky odpovedali áno, gratulujem, ste asi jediný človek na svete, čo to dokáže. Kliker má mnoho predností medzi ktoré patria nasledovné:

Kliker vydáva pre psa nezameniteľný zvuk.

Kliknutie znie vždy rovnako, nezávisle na tom, akú máte náladu.

Kliknutie je krátke, presne označí moment, kedy pes vykonáva činnosť, za ktorú ho chceme odmeniť.

4. Netreba pamlsok

Kliknutie je informácia o prichádzajúcej odmene. Ak ju nebudete po kliknutí dávať, sila klikru sa časom úplne vytratí, pretože sa oslabí vytvorený podmienený reflex. Ďalší častý omyl je, že netreba dávať odmenu za každým kliknutím. Nič sa nestane, ak skúsenému klikerpsovi nedáte po každom kliknutí ten najchutnejší pamlsok, ktorý nájdete v kešeni, minimálne slovná pochvala by však mala nasledovať, aby sa neoslabila väzba psa na kliker.

5. Kliker pes nevie cvičiť bez odmeny

Práve naopak. Keď trénujete, odmeny nemáte priamo pri sebe, ale sú položené vždy na inom mieste, ku ktorému sa viete dostatočne rýchlo presunúť, aby ste psa po kliknutí mohli odmeniť. Vďaka tomu sa pes naučí pracovať aj keď nemáte pamlsok priamo v ruke alebo vrecku.
6. Pes nespraví cvik, keď mu nepoviem povel

A keď mu poviete „sadni“ a on toto slovo dovtedy nepočul, sadne si? Nie. Pes sa to musí najprv naučiť. Pri kliker tréningu máte viacero možností:

Zachytenie (capturing) – čakáte, kým pes vybraný cvik sám od seba predvedie a v tom momente mu kliknete.

Navádzanie (luring) – navádzate pamlskom.

Vodenie (targeting) – navádzanie psa do určitej pozície pomocou ruky, paličky (target stick), svetelného lúča a pod. Najčastejšie sa používa ruka alebo palička.

Formovanie (shaping) – rozdelíte cvik do viacerých sekvencií a postupne sa preklikáte k výsledku (napr. chceme, aby pes vliezol do prepravky – najprv klikáme za to, že si prepravku vôbec všimne, potom za to, že sa pohne smerom k prepravke, neskôr za to, že do prepravky strčí ňufák či packu alebo že sa jej dotkne časťou tela a na koniec klikáme za to, že do nej vliezol – neskôr pridáme povel a odbúrame kliker)

7. Kliker nemôžem používať na preteku/súťaži/výstave

A môžete mať pamlsky, či hračku? Kliker je pomôcka, ktorú používame, keď psa chceme niečo naučiť. Podobne, ako postupne odburávame odmeňovanie pamlskami či hrou, odbúravame aj potvrdzovanie cviku klikaním, keď už pes cvik ovláda. Keď sa rozhodnete ísť na pretek či výstavu, pes by mal už potrebné cviky ovládať aspoň spoľahlivo, ak nie na 100%.

8. Kliker psi nekontrolovateľne ponúkajú cviky, len aby dostali odmenu

Je pravda, že psi trénovaní pomocou klikru sa pri cvičení chovajú odlišne od psov cvičených klasickou metódou – táto metóda ich núti „uvažovať“ a psi ponúkajú rôzne cviky (známe aj menej známe) - experimentujú. Ak váš pes počas výcvikovej hodiny až nekontrolovateľne strieda vo svojom nadšení rôzne triky, ktoré už pozná a skúša vymámiť odmenu, povedzte jednoducho „NIE“. Váš pes čoskoro pochopí, že od neho vyžadujete nielen kreativitu, ale aj presnosť a sústredenosť.

9. Pri kliker tréningu si človek len tak sedí a čaká, kým sa pes prejaví

Omyl. Kliker tréning nenúti uvažovať len psa, ale aj človeka. Kliker tréning nie je len zachytávanie správania (capturing). Musíte si premyslieť, ako cvik rozdeliť na kroky tak, aby sa pes čo najefektívnejšie preklikal k jeho úspešnému zvládnutiu (shaping), prípadne môžete používať tiež rôzne pomôcky ako je napríklad paličku (targeting).

10. S klikrom sa nedá trénovať v skupine, pretože všetko to klikanie by psy mýlilo

Tiež sme sa zo začiatku obávali, ako budú psy reagovať, keď sa bude klikanie ozývať z viacerých strán. Pes má však oveľa lepší sluch ako ľudia a je schopný rozoznať svoj kliker od iných. Vedľajším efektom klikania v skupine je, že po pár skupinových tréningoch sa pes naučí sústrediť viac na svojho človeka, pretože inak mu unikne veľa odmien. Takže ak vám to stále nejde do hlavy, jednoducho to vyskúšajte a uvidíte.

Kondiciovanie psa na kliker

Na toto veľmi jednoduché cvičenie si nájdeme voľnú miestnosť, ktorú psík pozná a teda nebude ho zaujímať. Mali by sme tam byť len my a náš pes, aby sme vylúčili vzruchy. Pripravíme si kliker, veľké množstvo malinkatých pamlskov, ktoré náš pes má veľmi rád. Najlepšie, keď si ich dáme do nejakej misky, aby sme ich mali po ruke. Pamlsky by sa nemali drobiť, preto zo skúseností môžem doporučiť salámu alebo tvrdý syr pokrájané na malé kocky.

Posadíme sa, najlepšie na zem, v jednej ruke kliker a druhú ruku blízko misky s pamlskami. Akonáhle k nám psík pribehne, klikneme a druhou rukou mu dáme pamlsok. Je jedno či pamlsok psovi podáme alebo mu ho hodíme na zem. Podstatné je, aby sme tento úkon urobili aspoň 20 krát tesne za sebou, takže to bude vyzerať asi takto „klik-odmena-klik-odmena-klik-odmena....". Psíkovi sa to určite zapáči, veď prečo by nechcel pamlsky len tak za nič J. Potom na chvílku prestaneme klikať a pri ďalšej sérii klikov budeme psíka pozorovať. Ak sa psík po kliknutí hneď pozrel na ruku, ktorou mu podávate pamlsky alebo ak sa pozeral inde a po kliknutí hneď otočil hlavu k vám, tak pochopil o čo v tejto hre ide /klik=odmena/. Kondiciovanie by nemalo trvať dlho, stačí pár minút. Klikerovacie tréningy by mali byť krátke, stačí 1-2 minúty ale môžete ich opakovať veľakrát. Ak by trvali dlhšie, mohol by psík stratiť záujem alebo by sa vám minuli pamlsky J. Ak psík na prvý krát nepochopí túto hru, vôbec sa na neho nehnevajte ani neprejavujte sklamanie. Proste zopakujte toto cvičenie. Niektorým psíkom to možno potrvá dlhšie. Na psíka sa hlavne usmievajte. Tak ako pri každom cvičení, mali by ste byť vy v úplnej pohode, aby sa vaša nervozita nepreniesla na vášho psíka. Preto treba byť trpezlivý, a nie to vzdať hneď na začiatku. Uvidíte, že vaša trpezlivosť bude odmenená radosťou vášho psíka pri cvičení

Kliker tréning je prospešný nielen pre vášho psíka ale aj pre vás, veď posúďte sami J

J kliker tréning je zábava; utužuje skutočný vzťah s vašim psíkom

J váš psík je aktívnym v procese učenia, skúša rôzne nové veci a objavuje, čo mu prinesie klik a následne odmenu /aktívne učenie je omnoho efektívnejšie ako učenie pasívne, kedy psík informácie len prijíma, neobjavuje ich/

J zvyšuje vaše pozorovacie schopnosti, začnete si všímať aj tie najmenšie odlišnosti v správaní svojho psíka, budete schopní ho lepšie „prečítať“

J zlepšením pozorovacích schopností sa zvýšia aj vaše schopnosti v načasovaní kliknutia; odkliknúť ten správny moment vyžaduje nespočetné množstvo kliknutí, preto klikajte pri každej možnej príležitosti

J pri kliker tréningu sa učíte odchytávať aj tie najmenšie náznaky vedúce ku konečnému cviku, nečakáte pokiaľ psík predvedie kompletný cvik; tieto malé kroky dodávajú vášmu psíkovi pozitívnu odozvu na to ako to robí, a tým dosiahnete u psíka rýchlejšie a jednoduchšie učenie sa

J pri kliker tréningu sa váš psík učí ponúkať rôzne správania, pochopí, že skúšať nové veci sa oplatí; teda namiesto toho aby ste z neho „ťahali“ požadované správanie, môžete kľudne sedieť a čakať čo vám psík ponúkne; váš psík bude skúšať rôzne veci len aby mu to prinieslo klik=odmenu

J kliker tréning podporí v psíkovi sebavedomie, pretože tým, že má kontrolu nad svojím správaním nedostane sa do situácií, v ktorých si je neistý; stáva sa odvážnejším, naučí sa lepšie zvládať nové situácie /napr. stretnutie s neznámym predmetom/ a bude sa snažiť ich vyhľadávať

J kliker tréning je tolerantný voči vašim chybám a omylom; budete sa síce stretávať s neskorým odkliknutím, odkliknutím za nesprávne správanie alebo zmeškaním požadovaného správania, toto však nespôsobí dlhotrvajúce škody na vašom úsilí; jediné čo stratíte neefektívnym tréningom je čas

Klik = odmena

Odmeny musia byť veľmi malé /na jedno prehltnutie/ a veľmi chutné.

Začnite v prostredí bez vzruchov, ak psík cvik zvládne, môžete postupne meniť prostredie.

Vyberte si najprv správanie, ktoré psík vykonáva prirodzene /napr. sadnutie, pohyb smerom k vám, zdvihnutie labky, zívanie.../

Klikajte, keď psík toto správanie vykonáva, nie keď ho ukončí. Kliknutie znamená ukončenie cviku. Psíka odmeňte, načasovanie podania odmeny nie je dôležité, avšak ani to netreba preháňať a zbytočne podanie odmeny nepredlžovať, pretože potom odmena stráca na hodnote, ideálne je podať odmenu do 1-2 sekúnd

Klikajte iba raz. Ak chcete prejaviť nadšenie, že to psík urobil skvelo, dajte mu radšej väčšiu odmenu.

Cvičiť môžete často ale krátko /1-2 min/. Efektívnejšie sú takéto krátke tréningy ako hodina drilu.

Klikajte na náhodné pohyby, ktoré smerujú k cviku, ktorý chcete naučiť. K tomu môžete použiť rôzne lákadlá /pohyb ruky, pamlsok/ ale nesnažte sa na psíka siahať rukami ani ho postrkovať, snažte sa ho proste nedotýkať. Takisto nepoužívajte ani šklbanie vodítkom a už vôbec nie tresty. Tým len dosiahnete stratu dôvery psíka ku klikeru a možno i k vám.

Klikajte už za drobné pohyby žiadaným smerom a nečakajte na perfektné prevedenie kompletného cviku hneď na začiatku. Rozdeľte si požadovaný cvik do malých krokov. Ak psík pochopí základ cviku, môžete zvýšiť nároky napr. na výdrž, rýchlosť, presnosť. Tomuto sa hovorí „formovanie“ /shaping/.

Pri cvičení sa pozerajte na miesto alebo predmet, na ktorý chcete psíka zamerať, aby ste sa nedostali do situácie, kedy sa so psíkom budete navzájom na seba pozerať a nič sa nebude diať J

Nepokúšajte sa psíkovi pomôcť. Nechajte ho, nech sám príde na „jadro veci“. Akákoľvek pomoc v ňom podporí len pasívne správanie, teda bude čakať na signál od vás. Dajte mu tú šancu myslieť a objavovať bez vašej pomoci. Obrňte sa trpezlivosťou, neskôr tým ušetríte kopec času.

Povely pridávajte radšej neskôr, až keď váš psík pochopí aké správanie od neho chcete. Čiže až keď psík permanentne ponúka požadované správanie, pridajte povel /slovo alebo posunok/. Odkliknite však len správanie, ktoré psík vykoná počas alebo po vydaní povelu. Ignorujte správanie, ktoré psík vykoná bez povelu. Ak psík správanie na povel nevykoná, znamená to, že ste sa prenáhlili a nedostatočne ho to naučili. Vráťte sa o krok späť.

Majte kliker vždy pri sebe. Môžete tak odchytávať rôzne zaujímavé situácie. Klikať môžete takmer za všetko, psíka tým nepopletiete.

Nežiadúce správanie odstránite klikaním za správanie, ktoré požadujete. Napr. ak psík ťahá na vodítku, odkliknite moment, kedy je vodítko voľné.

Píšte si o svojich úspechoch a neúspechoch záznamy. Napíšte si, čo chcete psíka naučiť a potom doplňujte záznamy o jeho pokrokoch.

Na psíka sa usmievajte. Ak máte zlú náladu, radšej klikanie odložte na neskôr. Veď klikanie je predovšetkým HRA.

Obchod s chovateľskými potrebami používateľa Kesy

Chovateľské potreby Kesy

Prečo krmiť mäskom .-)
23.05.2012 - 19:23

Prečo krmiť psíkov mäskom ?

Pes má tráviaci trakt mäsožravca, jeho črevo je veľmi krátke. Pri kŕmení surovým mäsom majú žalúdočné šťavy v žalúdku psa hodnotu pH menej než 1 (človek pH 4 až 5), čo je hodnota zrovnateľná s kyselinou, ktorá ľahko rozloží aj surové kosti. Zdravý organizmus si so salmonelou a inými baktériami a parazitmi ľahko poradí. Táto kyslosť zlikviduje salmonelu, škodlivé baktérie, plesne alebo parazity v tráviacom ústrojenstve.

Mäso

Mäso dodáva bielkoviny - to je jeho hlavná úloha v zdravej výžive. Mäso tiež dodáva pohyblivé množstvo tukov, vody a určité vitamíny a minerálne látky. Pretože mäso dodáva tuky a bielkoviny je tiež dodávateľom energie. Mäso je prvotriednym zdrojom bielkovín. Taktiež obsahuje všetky nepostrádateľné aminokyseliny nevyhnutné pre psov akéhokoľvek veku, vrátane rastúcich psov, gravidných a kojacich sučiek. Tuk obsiahnutý v rozličných druhoch mäsa sa líši aj množstvom nenasýtených mastných kyselín. Kuracie a bravčové mäso má vyššie hodnoty nenasýtených mastných kyselín oproti jahňacine a hovädzine. Jahňacina zvyčajne obsahuje viac nenasýtených mastných kyselín ako hovädzina, ale len preto, že je tučnejšia.
Mäso dodáva minerálne látky - surové mäso je chudobné na sodík, ale bohaté na draslík. To je dobré pre psov so srdcovými problémami. Mäso s najnižším množstvom sodíka je hovädzina a tiež dosť málo ho je aj v bravčovine. Mäso s najvyšším množstvom draslíka je bravčovina spolu s kuracinou, ktorá má len o trochu nižší obsah draslíka. To robí bravčovinu vhodnou pre pacientov so srdcovými problémami. Hovädzie, jahňacie, kuracie a bravčové mäso sú veľmi chudobné na vápnik a tiež obsahujú nižšie množstvo magnézia. To znamená, že uvedené druhy mäsa sú vhodnou potravou pre psov náchylných na močové kamene. Avšak tento nedostatok minerálov je potrebné vyvážiť pridávaním kostí. Hovädzie a jahňacie mäso sú pomerne dobrým zdrojom zinku, čím sa stávajú vhodným jedlom pre psov s nedostatkom zinku. Kuracie mäso obsahuje málo zinku v porovnaní s bravčovinou, ktorá ho obsahuje viac, ale nie tak veľa ako jahňacina a hovädzina. Zo všetkých druhov mäsa, hovädzina je najlepším zdrojom železa.

Granule- Doba trávenia klasických granúl je obvykle 3 až 4 dni, pretože všetky druhy granulovaných krmív pozostávajú z veľkej časti z obilia (60-90%). Podiel obilia v granuliach spôsobuje psom značné problémy. Nevytvorí sa dostatočné množstvo žalúdočných kyselín, pretože chýba kľúčový spúšťač – mäso. Následne nie sú usmrtené baktérie, dochádza k nafukovaniu, torzii žalúdka a premnoženiu parazitov. Slinné žľazy sú preťažené tvorbou enzýmov potrebných na trávenie obilia, pretože v granuliach vyrábaných pri vysokých teplotách sotva nejaké enzýmy prežili a okrem toho tráviaci systém psov nie je stavaný na trávenie veľkého množstva rastlinnej stravy. Tuk v granuliach sa konzervuje pomocou látok ako Ethoxiquin, BHA a BHT. Tieto konzervačné látky môžu poškodzovať biele krvinky, oslabovať imunitný systém a blokovať príjem glukózy. Pretože zvyšujú riziko nádorových ochorení sú pre ľudskú výživu zakázané. Omega-3 mastné kyseliny v granuliach úplne chýbajú, pretože sa nedá zabezpečiť ich konzervácia. Imunitný systém je oslabený nedostatkom enzýmov, aminokyselín, antioxidantov a esenciálnych mastných kyselín. Slinné žľazy sú preťažené a nefungujú správne, vytvára sa zubný kameň a chronický zápal v papuli, ktorý opätovne oslabuje imunitný systém. Medzitým prichádzajú na rad rôzne diétne krmivá, aby potlačili ochorenie, ktoré je vyvolané kŕmením hotovou suchou potravou.

Varená strava- Varením sa v živočíšnych bielkovinách menia reťazce aminokyselín a z väčšej časti sa stávajú pre psa nevyužiteľnými. Bielkoviny sú po vare ťažko stráviteľné a strácajú veľké množstvo minerálnych látok. Aminokyseliny, ktoré sa nachádzajú v surovom mäse, sú základom zdravého imunitného systému psa.

Nie je nutné pri každom kŕmení sledovať podiel výživných prvkov. Vyváženosť stravy sa dolaďuje v priebehu mnohých týždňov, tak ako je to v prírode bežné. Nie je nutné pri každom kŕmení sledovať podiel výživných prvkov. Pri surovej, prirodzenej strave môže pes dostávať určitý čas jednostrannú potravu za predpokladu, že sa v určitom čase pravidelne obmieňa. Kedysi sa hovorilo, že surové mäso vyvoláva agresivitu. Na psa však nemá žiadny negatívny vplyv a vzťah psa k človeku je len otázkou výchovy.

Tí, čo začali kŕmiť svoje psy stravou zbadali zlepšenie ich zdravotného stavu. Zmizli problémy s kožou, psy mali viac energie a feny oveľa menej problémov s graviditou a starostlivosťou o potomstvo.
Dnes existuje na internete mnoho stránok a fór, kde sa dajú získať informácie a rady ohľadom prirodzenej stravy. Len odvahu: tento spôsob kŕmenia je oveľa jednoduchší ako sa zdá.

Výhody :

• žiadny zubný kameň
• žiadny nepríjemný psí zápach
• menej parazitov
• silný imunitný systém
• podstatne menšie množstvo trusu
• silné šľachy a väzivá
• lepšia muskulatúra
• uľahčenie pri artritíde
• menej rastových problémov
• výrazne znížené riziko torzie žalúdka
• pekná, zdravá, lesklá srsť

Množstvo potravy

Priemerne aktívny pes potrebuje krmivo o váhe asi 2% z jeho telesnej hmotnosti (pes s hmotnosťou 30kg teda potrebuje denne asi 600g potravy – rozdelené na dve 300g porcie). Psy však majú v závislosti od aktivity a veku rôznu látkovú výmenu. Veľmi aktívne psy môžu denne potrebovať až 3-4% zo svojej hmotnosti. Šteňatá vo vývoji potrebujú až 10%.

V praxi

Keďže psi sú rôzni, je potrebné toho svojho sledovať, aby mu výživový plán dobre sedel. Sú psy, ktoré neznášajú žiadne obilie alebo surové mäso a kosti im zo začiatku robia problémy. Niektorí psi nemajú radi vnútornosti ani zeleninu. Nasledujúci plán kŕmenia je preto potrebné prispôsobiť konkrétnemu psovi.
Mäso by malo byť nakrájané na väčšie kusy, prípadne byť ešte ako súčasť kosti, pretože žuvanie je veľmi dôležité pre starostlivosť o zuby. Mäso a obilie by sa nemalo podávať súčasne, lebo spôsobuje nadúvanie. Pes by teda mal jesť dva krát denne, keď chcete kŕmiť aj obilninami. A to z dvoch dôvodov – kvôli tráveniu a kvôli zníženiu rizika torzie žalúdka.
Raz do týždňa by sa ako odľahčovací deň mala podávať len zelenina alebo vločky. Ak to pes dobre znáša, môže mať aj jeden deň úplne pôstny – len s vodou. Zeleninu môžte podávať samostatne alebo súčasne s mäsom. Sú psi, ktorí nemajú radi zeleninu a vtedy je dobré zeleninové pyré primiešať do mletého mäsa.

Keď vychádzame z toho, že pes žerie dvakrát denne, týždenne dostane dvanásť porcií (ak má jeden pôstny deň). Z týchto 12 porcií je 8 mäsovo-kostných, 4 zeleninové a 4 obilno-mliečne.

Príklad: 4 porcie čisto mäsovo-kostné, 4 porcie mäsovo-zeleninové , 4 porcie obilno-mliečne

Keď chcete kŕmiť bez obilnín, mala by zelenina tvoriť 10-25%, mäsité kosti, vnútornosti a mäso 75-90%. Podiel kostí (myslia sa surové, mäsité kosti) by nemal prekročiť 30% celkového množstva stravy, ideálne je asi 10%.

Mäsová porcia: Mäso a kosti s bylinkami a zmesou olejov.

Zeleninová porcia: Čerstvá, postrúhaná zelenina, tiež môže byť s pečeňou alebo tvrdým syrom či jogurtom. K tomu olej (1-2 čajové lyžičky).

Obilná porcia: Vločky s cmarom, kozím mliekom alebo mrkvovou šťavou. K tomu z času na čas vajce, tvrdý syr, jogurt… Sú psi, ktorí sú alergickí na obilie. Nie je nutné kŕmiť obilninami. Psi trpiaci alergiou, artritídou alebo rakovinou by nemali byť kŕmení žiadnymi obilninami.

Kosti

Celý zažívací systém psa je určený na trávenie kostí a kosti sú potrebné pre jeho správne fungovanie. Kosti sú živým tkanivom práve tak ako ďalšie časti tela a sú zdrojom širokej škály živín. Kosti obsahujú minerály, ktoré sú obsiahnuté v bielkovinách. Taktiež obsahujú tuky. Ak je kosť z kuraťa alebo z bravčového potom tieto tuky budú obsahovať vysoké množstvo nenasýtených mastných kyselín. Spolu s tukom sa v kostiach nachádzajú v tukoch rozpustné vitamíny. Najdôležitejšou časťou väčšiny kostí je obsah kostnej drene, ktorý je veľmi výživnou zmesou krvou tvorených prvkov obsahujúcich železo. Surové kosti poskytujú tiež prirodzené antioxidanty proti starnutiu a enzýmy.
Kosti sú pre vášho psa prirodzenou zásobárňou minerálov. Ak je kosť s mäsom potom sú telu dodávané metionín a vitamíny B. Šteniatka a dospelí psi kŕmení kosťami zriedka, ak vôbec, trpia tráviacimi problémami alebo hnačkami. Produkujú menšie množstvá pevnej minimálne zapáchajúcej stolice. Je veľmi pravdepodobné, že kosti zohrávajú rovnakú úlohu ako vláknina, to znamená, že nabobtnajú jedlo, čím odstraňujú toxíny a podporujú zdravé črevá. Psi, ktorí jedia kosti žijú dlhšie a sú zdraví. Sú odolní hlavne voči degeneratívnym chorobám súvisiacich so starnutím.

Vnútornosti

V divočine psy požierajú obsah žalúdka a vnútornosti. Domáci psi majú podobné nároky a potreby. Psi konzumujúci vnútornosti ako súčasť stravy majú lepšie zdravie ako psy, ktoré ich nejedia. Hoci sú vnútornosti cenným jedlom pre psov, nie je potrebné ich pridávať vo väčších množstvách. Vnútornosti sú koncentrovaným zdrojom mnohých nepostrádateľných živín a sú obzvlášť cenné v období rastu, reprodukcie a pri strese práve ako zdroj koncentrovaných živín.

Pečeň

obsahuje širokú paletu dôležitých živín. Pečeň je najväčším zdrojom vitamínu A a malo by sa ňou kŕmiť pravidelne, ale v malých množstvách. Môže spôsobovať hnačku. Optimálne je nepodávať ju častejšie než raz do týždňa. Pečeň je tiež bohatá na vitamíny D, E a K. Pečeň je výborným zdrojom minerálov, predovšetkým zinku, magnézia, selénu a železa. Obsahuje tiež vitamíny skupiny B, hlavne B2, B3, B5, biotín, kyselinu listovú, B12, cholín a inositol. Obsahuje tiež adekvátne alebo menšie množstvo B1 a je dobrým zdrojom vitamínu C. Pečeň poskytuje zdroj bielkovín dobrej kvality a nenasýtených mastné kyseliny, oba typy omega-3 a omega-6.

Obličky

podobne ako pečeň, sú zdrojom vhodných bielkovín, esenciálnych mastných kyselín a mnohých vitamínov, vrátane všetkých v tukoch rozpustných vitamínov teda A, D, E a K.Sú bohatým zdrojom železa a všetkých vitamínov skupiny B. Taktiež sú dobrým zdrojom zinku.

Srdce

podobne ako pečeň a ľadviny, srdce je výborným zdrojom bielkovín, B vitamínov a železa. Obsahuje tiež nenasýtené mastné kyseliny a v menšej miere vitamín A. Srdce obsahuje značné množstvo taurínu, ktorý je v potrave dôležitý pre srdce.

Zelenina

Psi vlastne jedli zeleninu celé obdobie ich vývoja. Zelenina, obzvlášť zelená listová, by mala byť súčasťou zdravej výživy psa. Psy potrebujú zeleninu, pretože obsahuje mnoho dôležitých zdraviu prospešných živín. Vlákninu pes získava zo surovej zeleniny, ktorá obsahuje rozpustnú a nerozpustnú vlákninu. Zelenina poskytuje mnoho ďalších živín. Obsahuje ťažko získateľnú omega-3 esenciálnu mastnú kyselinu, mnoho pre psa potrebných vitamínov, mnoho enzýmov a rozličných antioxidantov a fytochemikálii.

Vhodnými sú šalát, mrkva, cukina, brokolica, špenát, zeler, paprika, klíčky, ...

Brokolica je jednou z najvýživnejších potravín. Je bohatým zdrojom vitamínu C, beta-karoténu, kyseliny listovej, vápnika a vlákniny. Je tiež dobrým zdrojom chrómu. Brokolica má významný protirakovinový účinok. Brokolica obsahuje niekoľko dôležitých fytochemikálii: beta-karotén, indoly a izothiokyanáty a cez 33 protirakovinových zlúčenín. Výskumy naznačujú, že fytochemikálie predchádzajú vzniku rakoviny- zabraňujú rakovine, aby napadla bunky a podporujú enzýmy, ktoré detoxikujú od rakoviny.
Špenát obsahuje dvakrát viac železa ako ostatná zelenina. Podobne ako iná zelenina, obsahuje chlorofyl a karotén, čím sa stáva bohatým zdrojom antioxidantov. Okrem beta-karoténu, špenát dodáva aj dva ďalšie karotény, luteín a zeaxantín. Tiež je zdrojom vlákniny, vápnika, draslíka a vitamínov A, B6 a K.
Zeler je bohatý na vápnik, draslík, fosfor, sodík a železo a tiež vitamínov A, B, C. Fytochemikália 3-n-butyl phthalide je jednou zo zložiek, ktoré dávajú zeleru charakteristickú vôňu a chuť, a je obzvlášť účinná proti rakovine (významne znižovala rozsah tumorov u laboratórnych zvierat) Taktiež znižuje nervozitu a používa sa na neutralizovanie kyselín.
Mrkva je kráľom zeleniny. Je najbohatším zdrojom pro-vitamínov A, karoténov, spomedzi všetkých bežne konzumovaných zelenín. Ale na rozdiel od vitamínu A, beta-karotén a ďalšie karotény v mrkve nepôsobia toxicky. Beta-karotén je taktiež silným antioxidantom. Mrkva tiež obsahuje vitamíny B, C D, E, K, riboflavín, niacín, vápnik, draslík, fosfor, sodík a železo. Mrkva vyživuje očné nervy a významne zlepšuje zrak.
Paprika je výborným zdrojom mnohých podstatných živín. Červená paprika má trikrát viac vitamínu C ako citrusy. Okrem toho červené papriky sú veľmi dobrým zdrojom beta-karoténu a poskytujú vhodné množstvo vlákniny a vitamínu B6. Pretože paprika stimuluje cirkuláciu a zlepšuje krvný tok je považovaná za vhodné jedlo pri poruchách cirkulácie a ako prostriedok pre podporu trávenia. Červené papriky sú jednou z niekoľkých potravín, ktoré obsahujú lykopén (červené rastlinné farbivo – najsilnejší antioxidant) fytochemikáliu, ktoré môžé pomôcť ako prevencia pred rozličnými formami rakoviny.

Je treba sa vyhnúť surovým zemiakom, avokádu a cibuli.

Celé vajcia

Vajcia sú vynikajúcou potravou pre psa. Považujú sa za výborný zdroj bielkovín. Surové vajcia obsahujú celú radu minerálov, vrátane veľkého množstva vápnika (hlavne v žĺtku), všetky vitamíny, okrem vitamínu C, radu vysoko kvalitných nasýtených a nenasýtených mastných kyselín, výživný lecitín a celú radu enzýmov a ďalších zložiek prispievajúcich k dlhovekosti. Škrupina pomáha vyvažovať obsah vápnika v potrave. Vaječné žĺtka sú výborným jedlom pre psov s kožnými problémami. Obsahujú síru, biotín, vitamín A a esenciálne mastné kyseliny a zinok.

Kvasnice

Kvasnice sú veľkým zdrojom vitamínov skupiny B.

Morské riasy
Morské riasy obsahujú cez 60 minerálnych látok a prvkov, 21 aminokyselín a jednoduchých a zložitých sacharidov, ktoré podporujú zdravie žliaz, obzvlášť hypofýzy, nadobličky a štítnej žľazy. Riasy sú prírodným zdrojom jódu a pôsobia ako antibiotiká.

Bylinky: púpava, žihľava, kôpor, petržlen, alfaalfa...

Alfaalfa (Vojteška)
Pomáha telu vstrebávať bielkoviny, vápnik a ďalšie živiny. Táto rastlina prečisťuje telo, bojuje proti infekciám a je prírodným dezodorantom. Je najbohatším zdrojom stopových minerálov a obsahuje vitamín A, C, E, K, B a D. Vojteška tiež obsahuje bioflavonoidy a tráviace enzýmy.

1 až 2 krát do týždňa štipku soli. Niektoré zdroje uvádzajú soľ ako úplne nevhodnú pre psov.

Oleje: rybací, z bodliaka, olivový, ľanový… (za studena lisované), obmieňať, hlavne v zime

Ľanové semienko- Olej zo semienka je bohatým zdrojom esenciálnych mastných kyselín. Esenciálne mastné kyseliny (EMK) sú základnými živinami, ktoré si telo nemôže vyprodukovať samé. Jediný spôsob ako získať tieto látky je cez potravu. EMK sú nenasýtené tuky a sú považované za „dobré“ tuky. EMK prispievajú k správnemu fungovaniu bunkových membrán a tiež majú rozhodujúci význam pri syntéze kyseliny ikosanovej (EPA). Taktiež vláknina, ktorú obsahujú, je cenená pre zdravie čriev. Ďalšie dve prospešné zložky sú kyselina alfa-linoleová a lignany. Tieto zložky môžu pomáhať pri prevencii srdcových chorôb a i pri liečbe chronických ochorení ľadvín. Lignan je aj prevenciou pred rakovinou. Lignany v tele ovplyvňujú estrogén. Výskumy naznačujú, že lignany majú aj antioxidačné účinky. Ďalšie štúdie ukazujú, že ľanový výťažok lignan znižuje cholesterol a chráni zvieratá pred cukrovkou

Cesnak

Cesnak má antibakteriálne vlastnosti. Tieto brzdia rast baktérií a plesní. Cesnak pomáha stabilizovať krvný tlak a podporuje imunitný systém. Veľký úspech má kvôli cenným zlúčeninám síry. Cesnak je zdraviu prospešný a pôsobí ako prevencia proti chorobám. Je bohatý na draslík, zinok, vitamín A a C a selén. Taktiež obsahuje vápnik, magnézium, meď, vitamín B1 a železo. Niektoré zdroje uvádzajú cesnak ako nevhodný pre psov.

Ovocie

Najväčší podiel ovocia tvorí voda. Hlavnou živinou ovocia sú rozpustné sacharidy, teda jednoduché cukry. Je to energetické jedlo. Ovocie obsahuje mnoho vlákniny. Taktiež obsahuje vitamíny, enzýmy, antioxidanty, minerálne látky, malé množstvo bielkovín a tukov. V surovom ovocí sú najviac prítomné vitamín A ako karotén a vitamín C. To robí ovocie cenným jedlom pre psa. Enzýmy prítomné v surovom ovocí sú taktiež dôležitou súčasťou potravy psa, obzvlášť v staršom veku kedy sa začínajú objavovať degeneratívne choroby.
Je nutné aby psy jedli ovocie? Nie. Všetky živiny prítomné v ovocí môžu byť získané z iných zdrojov. Avšak pridávaním ovocia do potravy zaistíme širokú škálu zdravých potravín. Tým máme väčšiu šancu poskytovať vyváženú stravu čím zvyšujeme dĺžku života a podporujeme imunitný systém. Pes môže jesť všetky druhy ovocia (okrem avokáda), avšak tropické ovocie je obzvlášť cenné, pretože obsahuje mnoho antioxidantov. Vedci zistili, že enzými a antioxidanty prítomné v ovocí (mnohé ešte neboli identifikované) chránia pokožku a telo pred degeneráciou a chorobami spojenými so stárnutím.

Podávame: jablká, hrušky, banány, hrozno (pozor na otravu pesticídmi, ak bolo ovocie chemicky ošetrené; Niektoré zdroje uvádzajú hrozno ako nevhodné pre psov), kiwi, grapefruit, pomaranč...
Jablká sú bohaté na karotén a pektín. Pektín je významným časťou vlákniny, ktorý má mnoho prospešných účinkov- môže zlepšiť črevnú pohyblivosť, pretože vytláča odpad zo zažívacieho traktu. Pektín tiež viaže a eliminuje toxíny z čreva. Jablká sú bohatým zdrojom beta-karoténu a vitamínu C, ako aj niekoľkých vitamínov skupiny B, najmä vitamínu B6, kyselinu listovú a mnoho draslíka.
Hrušky sú výborným zdrojom vo vode rozpustnej vlákniny, taktiež obsahujú pektín, ktorý pomáha posilňovať črevá. Čerstvé hrušky obsahujú draslík, ktorý je nevyhnutný pre udržovanie srdca, svalového sťahovania, nervového prenosu a metabolizmus sacharidov. Hrušky tiež obsahujú vitamín C.
Grapefruit je výborným zdrojom flavonoidov, vo vode rozpustnej vlákniny, draslíka, vitamínu C a kyseliny listovej. Štúdie ukázali, že grapefruit podobne ako ďalšie citrusové ovocie má protirakovinové účinky ako u ľudí, tak aj u zvierat. Pektínv grapefruitu znižujú hladinu cholesteru podobne ako ďalšie ovocné pektíny. Celé ovocie obsahuje viac pektínu než džús. Nedávno sa zistilo, že grapefruit normalizuje úroveň hematokritu. Grapefuit tiež ničí plesňové ochorenia a zabíja mnoho rozličných typov parazitov a napomáha telu pri tvorbe prospešných baktérií. Biologicky aktívne prírodna látka objavená v semenách zabíja salmonelu, e-coli, kvasinky, herpes, vírus chrípky, parazity, plesne spôsobujúce hnačku a používa sa v antibiotikách v prípravkoch proti plesni.
Pomaranč je výborným zdrojom vitamínu C. Jeden pomaranč obsahuje množstvo kyseliny listovej, draslík, a vitamín B1 (tiamín) a tiež nejaké množstvo vápnika a magnézia. Rovnako dôležitou výživovou hodnotou pomaranču je jeho zásoba flavonoidov, čím pomaranč pomáha posilňovať imunitný systém, podporuje spojivové tkanivo a podporuje zdravie celkovo. Pomaranč chráni proti vzniku rakoviny a ničí vírusové infekcie.

Obilninové prílohy

Vločky: ovos, ryža, jačmeň, raž, proso,+amarant, pšeničné klíčky, kukuričná múka. Obsahujú minerály a vlákninu. Niektoré psy môžu vykazovať znaky intolerancie až alergie na obilniny. Preajvujú sa dávením, hnačkou. V takom prípade ich nepodávame vôbec.

Obchod s chovateľskými potrebami používateľa petshop

Pet Shop, Jesenského 17, Košice

SUPER CENA!!! Acana Dog Lamb & Apple - 13,5 kg
10.04.2012 - 15:35

Krmivo Acana pre dospelých psov všetkých plemien s holistickou receptúrou s jahňacím mäsom a jablkom za neuveriteľnú cenu.

Obchod s chovateľskými potrebami používateľa petshop

Pet Shop, Jesenského 17, Košice

PEDIGREE DENTA STIX 77G LEN ZA 0.85Eur!
02.04.2012 - 16:23

Chutná žuvacia kostička pre každodennú starostlivosť o chrup. Jedinečný tvar a zloženie výrobku dokáže odstrániť až 80 % zubného povlaku, a pôsobí tak preventívne proti chorobám ďasien a udržuje svieži dych psa. Akcia platí do vypredania zásob.

Viac info na našej stránke www.krmiva.sk v sekcii "akcia"

Krmivá a chovateľské potreby

PETDISKONT

ANTIPARAZITNÉ ŠAMPÓNY HILTON LEN ZA 1,70EUR!
02.04.2012 - 16:19

Antiparazitné šampóny Hilton 200ml len za 1,70Eur!
viac druhov
*Akcia platí do vypredania zásob.*

http://www.petdiskont.sk/...

Krmivá a chovateľské potreby

PETDISKONT

ANTIPARAZITNÉ OBOJKY KILTIX UŽ OD 12,40EUR!
02.04.2012 - 16:10

Antiparazitný obojok Kiltix 35cm: 12,40eur
Antiparazitný obojok Kiltix 48cm: 13,80eur
Antiparazitný obojok Kiltix 66cm: 15,00eur

Viac info:
http://www.petdiskont.sk/...

Stránky