psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Výhody treningu s KLIKEROM , trošku teorie nieje naškodu :)

KLIKER.

Kliker a tréning je založený na pozitívnej motivácii nie je len nejaký „výmysel“ ale plnohodnotný spôsob ako upevniť vzťah medzi vami a vaším psím kamarátom a to bez akéhokoľvek fyzického a psychického nátlaku a trestov. Pre kliker tréning je charakteristická radosť psa z učenia, je to pre neho hra a aj ten najflegmatickejší pes sa nakoniec bude na učenie tešiť. Pri kliker tréningu nemôžete nič pokaziť, takže aspoň za vyskúšanie to určite stojí a určite objavíte kopec ďalších výhod. Je to niečo nové a úplne prevracia doteraz uznávané vycvikové metódy, preto si len ťažko hľadá nových priaznivcov. Kto to však raz vyskúša, už klikať neprestane J. Netvrdím, že kliker je zázračná vec, ktorou psíka všetko naučíte ale určite vám pomôže pri zvládaní rôznych prvkov nielen v základnom výcviku ale aj v ostatných kynologických disciplínach /napr. v tanci so psom, agility, záchranárskom výcviku, služobnom výcviku, poľovníctve,.../.

História klikertréningu

Zakladateľkou kliker tréningu je Karen Pryor, profesionálna cvičiteľka, ktorá okrem doktorátu z psychológie zvierat dosiahla aj nemálo prestížnych vedeckých ocenení. Viac sa o Karen dočítate na jej web stránkach www.clickertraining.com

Čo je kliker tréning?

Kliker tréning je metóda na výcvik zvierat založená na princípoch pozitívnej motivácie /na tomto istom základe je založené aj TAG učenie pre ľudí v športe a tanci/. Kliker tréning je pre zvieratá veľmi vzrušujúci. Akonáhle pes pochopí princíp, bude sa na každé cvičenie veľmi tešiť, pretože každý „klik“ znamená odmenu. Tomuto musíme psíka najprv naučiť, tzv. kondiciovať ho na „klik“. Tomu zodpovedá veľmi jednoduché základné cvičenie. Podstatou je, že „klik“ označí presný moment, v ktorom pes urobil niečo čo sme od neho chceli. V momente, kedy pes pochopí, že vlastne on svojim správaním spôsobí, či kliknete alebo nie, začne vám ponúkať rôzne druhy správania dúfajúc, že dostane „klik“. A verte mi, že psy sú v tomto uplní šoumeni. Pri tomto spôsobe výcviku je pes aktívny a rozmýšla. Cviky, ktoré sa naučí robí s radosťou a oveľa dlhšie si ich pamätá, keďže sme ho nechali aby sám na ne prišiel, na rozdiel od klasického výcviku kedy vlastne psa učíme cviky donútením.

Čo je kliker ?

Kliker môže mať rôzne tvary, podstatné na ňom je, že vydáva „klik-klik“ zvuk. Dnes už dostaneme kliker v rôznych prevedeniach, rôznej intenzity zvuku ako aj rôznych zvukov. Ja som začínal s klikerom, ktorý používam dodnes, najmä vonku . Ďalej je k dispozícii kliker s nastaviteľnou intenzitou zvuku /multiclicker/ ale aj kliker s možnosťou voľby až 4 rôznych zvukov .

/!/ Je lepšie si kúpiť aspoň dva klikre, v prípade, že jeden stratíte. Ale aj vtedy si môžete vypomôcť napr. vypínačom na lampu.

Pre koho je kliker vhodný a kedy začať?

Kliker môžete používať už od šteniatka, čím skôr tým lepšie. Niektorí chovatelia dokonca používajú kliker hneď od narodenia šteniatok. Kliker môžete použiť aj u staršieho psíka a bez ohľadu na to ako bol doteraz pes vychovávaný a cvičený. Uvidíte, že pri správnom použití klikeru dosiahnete u vášho zverenca väčšiu radosť pri vykonávaní cvikov a i starších psíkov naučíte ľahšie rôzne triky /napr. zatvorit dvere, otvoriť zásuvku..../. A obsluhu klikeru zvládne určite každý, aj malé dieťa.

/!/ No skôr ako začnete s klikaním, prečítajte si zopár užitočných rád a tipov.

Prečo „klik“ a nie napr. slovo?

Nevyvrátiteľnou výhodou „kliku“ je, že vždy znie rovnako /bez ohľadu na to kto ho používa, ako je pes ďaleko a čo robí/. Ak by sme použili slovo /nemalo by sa bežne vyskytovať, lebo by sme psa museli zakaždým odmeniť aj napriek tomu, že vlastne nič neurobil/ a museli by sme ho vysloviť vždy rovnako čo ako sami uznáte je takmer nemožné. Ak by sme použili vizuálny signál, jeho nevýhodou je, že by sa pes musel neustále na nás pozerať.

Aké odmeny sú najvhodnejšie?

Keďže každý „klik“ znamená odmenu, musíme ju mať vždy po ruke. Odmenou pre psa môžu byť pamlsky, rôzne aportíky ako i pochvala alebo nejaká hra. Najpraktickejšou odmenou však ostávajú pamlsky. Tie by mali byť veľmi malé, aby ich pes mohol prehltnúť a nezdržoval sa ich jedením. Pamlsky by mali byť pre psa veľmi chutné, niečo čo má pes najradšej /napr, údené masko, syr, šunka/ Odmenou môže byť aj aportík, ktorý sa dá využiť v niektorých prípadoch. Ja používam hlavne túto motiváciu Jeho použitie je však náročnejšie na čas. Ostatné formy odmien však použijeme až keď psa naučíme, že „klik“ znamená odmenu.

/!/ Dajte si však pozor, aby ste psíka neprekrmovali. Podľa toho ako často cvičíte, prispôsobte aj dennú dávku krmiva.

Kedy pridať povel?

Na rozdiel od tradičného výcviku, pri kliker tréningu sa povely zavádzajú až keď psík dané správanie pozná. Povel je vlastne názov konktrétneho správania ako napr. "sadni" alebo určitý pohyb rukou, príp. iný jasný signál. Ak napr. niekoľkokrát úspešne odkliknete, keď si psík sadne a on vám to bude potom stále ponúkať, znamená to, že pochopil za čo dostáva klik a odmenu, a to je ten správny čas na uvedenie povelu. Začnete najprv tým, že tesne predtým ako si psík ide sadnúť dáte povel. Ak si psík sadne, dostane klik a odmenu. Po niekokoľkých opakovaniach začnite psíka odmeňovať len za sadnutie, ktoré nastane po vydaní povelu. Ak si psík sadne aj bez povelu, neklikajte a neodmeňujte.

Ako dlho používať kliker?

Keď už raz psíka naučíte vykonávať požadované správanie na povel, kliker už nie je potrebný. Za správne vykonanie požadovaného správania môžete psíka odmeniť napr. pamlskom, pohladením, pochvalou. A kliker môžete použiť na naučenie nového správania.

Kedy vieme, že náš psík daný cvik zvládol?

Ak si zodpoviete na nasledujúce otázky áno-nie-áno-nie, vtedy si môžete pogratulovaťJ.

Vykoná váš psík vždy ten konkrétny cvik, ktorý po ňom žiadate? Ak poviete napr. "sadni", sadne si váš psík vždy a okamžite?

Vykoná váš psík cvik, aj keď ste mu k tomu nedali povel?

Vykoná váš psík požadované správanie za každých okolností / v cudzom prostredí, počas rušivých momentov/ a bez ohľadu na to, čo vykonáte vy /napr. sedíte, bežíte,../?

Pri vyslovení jedného povelu vám psík ponúkne cvik, ktorý tomu nezopovedá? Napr. poviete "sadni" a psík si miesto toho ľahne?

10 omylov o klikri

1. Kliknutie je odmena

Kliknutie nie je odmena! Odmenou môže byť tak ako pri klasickom tréningu pochvala, pamlsok či hra. Kliknutie je informácia (sekundárny posilňovač), že to, čo pes v tom čase, keď zaznelo kliknutie robil, bolo to pravé orechové a bude nasledovať odmena (primárny posilňovač).
2. Kliknutie je povel

Kliknutie nie je odmena ani povel! Jedno kliknutie neznamená sadni a dve ľahni, kliknutie je informácia, že keď si pes sadal či líhal, bolo to presne to správanie, ktoré chceme, aby robil a odmeníme ho za to. Sú ľudia, ktorí kliker používajú iba na privolanie. Zrejme preto, že keď si pes spojí klik = odmena, s radosťou si po kliknutí po odmenu pribehne. V tomto prípade však pre psa nie je kliknutie informácia, že to čo práve robí prinesie odmenu, ale iba informácia o tom, že dostane odmenu ak si pre ňu príde (a keď má rád pamlsky, príde určite).

3. Stačí slovná pochvala

Skutočne? Ste schopný zakaždým psa pochváliť rovnako? Ste vždy rovnako naladený? Použijete rovnaký tón hlasu? Poviete pochvalu rovnako hlasno? Stihnete vyriecť celé slovo v tom momente, kedy pes robí želanú činnosť? Ak ste na všetky otázky odpovedali áno, gratulujem, ste asi jediný človek na svete, čo to dokáže. Kliker má mnoho predností medzi ktoré patria nasledovné:

Kliker vydáva pre psa nezameniteľný zvuk.

Kliknutie znie vždy rovnako, nezávisle na tom, akú máte náladu.

Kliknutie je krátke, presne označí moment, kedy pes vykonáva činnosť, za ktorú ho chceme odmeniť.

4. Netreba pamlsok

Kliknutie je informácia o prichádzajúcej odmene. Ak ju nebudete po kliknutí dávať, sila klikru sa časom úplne vytratí, pretože sa oslabí vytvorený podmienený reflex. Ďalší častý omyl je, že netreba dávať odmenu za každým kliknutím. Nič sa nestane, ak skúsenému klikerpsovi nedáte po každom kliknutí ten najchutnejší pamlsok, ktorý nájdete v kešeni, minimálne slovná pochvala by však mala nasledovať, aby sa neoslabila väzba psa na kliker.

5. Kliker pes nevie cvičiť bez odmeny

Práve naopak. Keď trénujete, odmeny nemáte priamo pri sebe, ale sú položené vždy na inom mieste, ku ktorému sa viete dostatočne rýchlo presunúť, aby ste psa po kliknutí mohli odmeniť. Vďaka tomu sa pes naučí pracovať aj keď nemáte pamlsok priamo v ruke alebo vrecku.
6. Pes nespraví cvik, keď mu nepoviem povel

A keď mu poviete „sadni“ a on toto slovo dovtedy nepočul, sadne si? Nie. Pes sa to musí najprv naučiť. Pri kliker tréningu máte viacero možností:

Zachytenie (capturing) – čakáte, kým pes vybraný cvik sám od seba predvedie a v tom momente mu kliknete.

Navádzanie (luring) – navádzate pamlskom.

Vodenie (targeting) – navádzanie psa do určitej pozície pomocou ruky, paličky (target stick), svetelného lúča a pod. Najčastejšie sa používa ruka alebo palička.

Formovanie (shaping) – rozdelíte cvik do viacerých sekvencií a postupne sa preklikáte k výsledku (napr. chceme, aby pes vliezol do prepravky – najprv klikáme za to, že si prepravku vôbec všimne, potom za to, že sa pohne smerom k prepravke, neskôr za to, že do prepravky strčí ňufák či packu alebo že sa jej dotkne časťou tela a na koniec klikáme za to, že do nej vliezol – neskôr pridáme povel a odbúrame kliker)

7. Kliker nemôžem používať na preteku/súťaži/výstave

A môžete mať pamlsky, či hračku? Kliker je pomôcka, ktorú používame, keď psa chceme niečo naučiť. Podobne, ako postupne odburávame odmeňovanie pamlskami či hrou, odbúravame aj potvrdzovanie cviku klikaním, keď už pes cvik ovláda. Keď sa rozhodnete ísť na pretek či výstavu, pes by mal už potrebné cviky ovládať aspoň spoľahlivo, ak nie na 100%.

8. Kliker psi nekontrolovateľne ponúkajú cviky, len aby dostali odmenu

Je pravda, že psi trénovaní pomocou klikru sa pri cvičení chovajú odlišne od psov cvičených klasickou metódou – táto metóda ich núti „uvažovať“ a psi ponúkajú rôzne cviky (známe aj menej známe) - experimentujú. Ak váš pes počas výcvikovej hodiny až nekontrolovateľne strieda vo svojom nadšení rôzne triky, ktoré už pozná a skúša vymámiť odmenu, povedzte jednoducho „NIE“. Váš pes čoskoro pochopí, že od neho vyžadujete nielen kreativitu, ale aj presnosť a sústredenosť.

9. Pri kliker tréningu si človek len tak sedí a čaká, kým sa pes prejaví

Omyl. Kliker tréning nenúti uvažovať len psa, ale aj človeka. Kliker tréning nie je len zachytávanie správania (capturing). Musíte si premyslieť, ako cvik rozdeliť na kroky tak, aby sa pes čo najefektívnejšie preklikal k jeho úspešnému zvládnutiu (shaping), prípadne môžete používať tiež rôzne pomôcky ako je napríklad paličku (targeting).

10. S klikrom sa nedá trénovať v skupine, pretože všetko to klikanie by psy mýlilo

Tiež sme sa zo začiatku obávali, ako budú psy reagovať, keď sa bude klikanie ozývať z viacerých strán. Pes má však oveľa lepší sluch ako ľudia a je schopný rozoznať svoj kliker od iných. Vedľajším efektom klikania v skupine je, že po pár skupinových tréningoch sa pes naučí sústrediť viac na svojho človeka, pretože inak mu unikne veľa odmien. Takže ak vám to stále nejde do hlavy, jednoducho to vyskúšajte a uvidíte.

Kondiciovanie psa na kliker

Na toto veľmi jednoduché cvičenie si nájdeme voľnú miestnosť, ktorú psík pozná a teda nebude ho zaujímať. Mali by sme tam byť len my a náš pes, aby sme vylúčili vzruchy. Pripravíme si kliker, veľké množstvo malinkatých pamlskov, ktoré náš pes má veľmi rád. Najlepšie, keď si ich dáme do nejakej misky, aby sme ich mali po ruke. Pamlsky by sa nemali drobiť, preto zo skúseností môžem doporučiť salámu alebo tvrdý syr pokrájané na malé kocky.

Posadíme sa, najlepšie na zem, v jednej ruke kliker a druhú ruku blízko misky s pamlskami. Akonáhle k nám psík pribehne, klikneme a druhou rukou mu dáme pamlsok. Je jedno či pamlsok psovi podáme alebo mu ho hodíme na zem. Podstatné je, aby sme tento úkon urobili aspoň 20 krát tesne za sebou, takže to bude vyzerať asi takto „klik-odmena-klik-odmena-klik-odmena....". Psíkovi sa to určite zapáči, veď prečo by nechcel pamlsky len tak za nič J. Potom na chvílku prestaneme klikať a pri ďalšej sérii klikov budeme psíka pozorovať. Ak sa psík po kliknutí hneď pozrel na ruku, ktorou mu podávate pamlsky alebo ak sa pozeral inde a po kliknutí hneď otočil hlavu k vám, tak pochopil o čo v tejto hre ide /klik=odmena/. Kondiciovanie by nemalo trvať dlho, stačí pár minút. Klikerovacie tréningy by mali byť krátke, stačí 1-2 minúty ale môžete ich opakovať veľakrát. Ak by trvali dlhšie, mohol by psík stratiť záujem alebo by sa vám minuli pamlsky J. Ak psík na prvý krát nepochopí túto hru, vôbec sa na neho nehnevajte ani neprejavujte sklamanie. Proste zopakujte toto cvičenie. Niektorým psíkom to možno potrvá dlhšie. Na psíka sa hlavne usmievajte. Tak ako pri každom cvičení, mali by ste byť vy v úplnej pohode, aby sa vaša nervozita nepreniesla na vášho psíka. Preto treba byť trpezlivý, a nie to vzdať hneď na začiatku. Uvidíte, že vaša trpezlivosť bude odmenená radosťou vášho psíka pri cvičení

Kliker tréning je prospešný nielen pre vášho psíka ale aj pre vás, veď posúďte sami J

J kliker tréning je zábava; utužuje skutočný vzťah s vašim psíkom

J váš psík je aktívnym v procese učenia, skúša rôzne nové veci a objavuje, čo mu prinesie klik a následne odmenu /aktívne učenie je omnoho efektívnejšie ako učenie pasívne, kedy psík informácie len prijíma, neobjavuje ich/

J zvyšuje vaše pozorovacie schopnosti, začnete si všímať aj tie najmenšie odlišnosti v správaní svojho psíka, budete schopní ho lepšie „prečítať“

J zlepšením pozorovacích schopností sa zvýšia aj vaše schopnosti v načasovaní kliknutia; odkliknúť ten správny moment vyžaduje nespočetné množstvo kliknutí, preto klikajte pri každej možnej príležitosti

J pri kliker tréningu sa učíte odchytávať aj tie najmenšie náznaky vedúce ku konečnému cviku, nečakáte pokiaľ psík predvedie kompletný cvik; tieto malé kroky dodávajú vášmu psíkovi pozitívnu odozvu na to ako to robí, a tým dosiahnete u psíka rýchlejšie a jednoduchšie učenie sa

J pri kliker tréningu sa váš psík učí ponúkať rôzne správania, pochopí, že skúšať nové veci sa oplatí; teda namiesto toho aby ste z neho „ťahali“ požadované správanie, môžete kľudne sedieť a čakať čo vám psík ponúkne; váš psík bude skúšať rôzne veci len aby mu to prinieslo klik=odmenu

J kliker tréning podporí v psíkovi sebavedomie, pretože tým, že má kontrolu nad svojím správaním nedostane sa do situácií, v ktorých si je neistý; stáva sa odvážnejším, naučí sa lepšie zvládať nové situácie /napr. stretnutie s neznámym predmetom/ a bude sa snažiť ich vyhľadávať

J kliker tréning je tolerantný voči vašim chybám a omylom; budete sa síce stretávať s neskorým odkliknutím, odkliknutím za nesprávne správanie alebo zmeškaním požadovaného správania, toto však nespôsobí dlhotrvajúce škody na vašom úsilí; jediné čo stratíte neefektívnym tréningom je čas

Klik = odmena

Odmeny musia byť veľmi malé /na jedno prehltnutie/ a veľmi chutné.

Začnite v prostredí bez vzruchov, ak psík cvik zvládne, môžete postupne meniť prostredie.

Vyberte si najprv správanie, ktoré psík vykonáva prirodzene /napr. sadnutie, pohyb smerom k vám, zdvihnutie labky, zívanie.../

Klikajte, keď psík toto správanie vykonáva, nie keď ho ukončí. Kliknutie znamená ukončenie cviku. Psíka odmeňte, načasovanie podania odmeny nie je dôležité, avšak ani to netreba preháňať a zbytočne podanie odmeny nepredlžovať, pretože potom odmena stráca na hodnote, ideálne je podať odmenu do 1-2 sekúnd

Klikajte iba raz. Ak chcete prejaviť nadšenie, že to psík urobil skvelo, dajte mu radšej väčšiu odmenu.

Cvičiť môžete často ale krátko /1-2 min/. Efektívnejšie sú takéto krátke tréningy ako hodina drilu.

Klikajte na náhodné pohyby, ktoré smerujú k cviku, ktorý chcete naučiť. K tomu môžete použiť rôzne lákadlá /pohyb ruky, pamlsok/ ale nesnažte sa na psíka siahať rukami ani ho postrkovať, snažte sa ho proste nedotýkať. Takisto nepoužívajte ani šklbanie vodítkom a už vôbec nie tresty. Tým len dosiahnete stratu dôvery psíka ku klikeru a možno i k vám.

Klikajte už za drobné pohyby žiadaným smerom a nečakajte na perfektné prevedenie kompletného cviku hneď na začiatku. Rozdeľte si požadovaný cvik do malých krokov. Ak psík pochopí základ cviku, môžete zvýšiť nároky napr. na výdrž, rýchlosť, presnosť. Tomuto sa hovorí „formovanie“ /shaping/.

Pri cvičení sa pozerajte na miesto alebo predmet, na ktorý chcete psíka zamerať, aby ste sa nedostali do situácie, kedy sa so psíkom budete navzájom na seba pozerať a nič sa nebude diať J

Nepokúšajte sa psíkovi pomôcť. Nechajte ho, nech sám príde na „jadro veci“. Akákoľvek pomoc v ňom podporí len pasívne správanie, teda bude čakať na signál od vás. Dajte mu tú šancu myslieť a objavovať bez vašej pomoci. Obrňte sa trpezlivosťou, neskôr tým ušetríte kopec času.

Povely pridávajte radšej neskôr, až keď váš psík pochopí aké správanie od neho chcete. Čiže až keď psík permanentne ponúka požadované správanie, pridajte povel /slovo alebo posunok/. Odkliknite však len správanie, ktoré psík vykoná počas alebo po vydaní povelu. Ignorujte správanie, ktoré psík vykoná bez povelu. Ak psík správanie na povel nevykoná, znamená to, že ste sa prenáhlili a nedostatočne ho to naučili. Vráťte sa o krok späť.

Majte kliker vždy pri sebe. Môžete tak odchytávať rôzne zaujímavé situácie. Klikať môžete takmer za všetko, psíka tým nepopletiete.

Nežiadúce správanie odstránite klikaním za správanie, ktoré požadujete. Napr. ak psík ťahá na vodítku, odkliknite moment, kedy je vodítko voľné.

Píšte si o svojich úspechoch a neúspechoch záznamy. Napíšte si, čo chcete psíka naučiť a potom doplňujte záznamy o jeho pokrokoch.

Na psíka sa usmievajte. Ak máte zlú náladu, radšej klikanie odložte na neskôr. Veď klikanie je predovšetkým HRA.