psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Núdzové stavy - pes sa dusí

Autor článku: 
Popis situácie: 

Psy radi ohrýzajú rôzne predmety (kosti, paličky, hračky...) a mnohé sú pri jedle veľmi žravé a svoju porciu hltajú. Za týchto situácií môže dôjsť aj k duseniu psa.

Prevencia: 
 • ubezpečme sa, či sú všetky predmety, s ktorými sa náš pes hráva, vhodnej veľkosti. Príliš malé hračky môžu uviaznuť v krku. Rovnako ako hračky, ktoré vie pes veľmi rýchlo rozhrýzť na menšie časti.
 • nepodávajme psovi kosti, ktoré sa štiepia.
Symptómy: 
 • slintanie,
 • pes sa škriabe končatinou na papuli,
 • úzkosť,
 • sťažené dýchanie,
 • sliznice majú modrasté sfarbenie,
 • kolaps.
Prvá pomoc: 

Ak potrebujeme psovi vybrať cudzorodý predmet z papule, buďme opatrní. Zviera, ktoré sa cíti ohrozene, nás môže uhryznúť.

Dusiaci sa pes je pri vedomí, dýcha a pokúša sa sám odstrániť prekážku

 1. V bezpečnom priestore a za nášho neustáleho dohľadu ho nechajme pár minút, nech si pomôže sám.
 2. Ak sa mu to po chvíli nepodarí, dopravme ho ihneď k veterinárovi.
 3. Počas transportu sledujme jeho dýchanie a kašeľ.

Dusiaci sa pes je v bezvedomí, alebo nemôže dýchať

Pes, ktorý nemôže dýchať a je pri vedomí nemusí byť vždy ochotný spolupracovať. V takom prípade radšej počkáme a snažíme sa vyhladať veterinárnu pomoc, ak stratí vedomie a pokračujeme v záchrane.

 1. Položme psa na bok. Otvorme mu papuľu a vytiahnime jazyk. Prezrime psovi vnútro papule a hrdla, či sa v nich nenachádza cudzorodý predmet.
 2. V prípade, že predmet nájdeme, obaľme si ruky gázou (kvôli lepšiemu uchopeniu), alebo použijeme malé kliešte a snažíme sa predmet odstrániť. Majme na pamäti, že aj pes v bezvedomí nás môže reflexívne uhryznúť. Dávajme pozor na to, aby sme predmet nezatlačili hlbšie do hrdla, alebo aby sme pri vyberaní nespôsobili poranenie okolitého tkaniva.
 3. Po vytiahnutí predmetu sa pokúsime o umelé dýchanie. V umelom dýchaní pokračujeme dovtedy, kým pes nezačne dýchať samostatne. Prevezieme psa k veterinárovi na ďalšie ošetrenie.
 4. Ak sú dýchacie cesty stále nepriechodné, začnime s tlakovým manévrom na vypudenie cudzorodého predmetu z dýchacích ciest. Pes môže byť v stoji alebo v ležiacej polohe. Zápästie jednej ruky pritlačíme na brucho, tesne za posledné rebrá (za koncom hrudného koša) do priehlbinky v tvare V. Druhou rukou zápästie pevne obchytíme. Manéver prevedieme piatimi opakovanými rýchlymi stlačeniami v tejto oblasti. U ľudí sa tento manéver označuje ako Heimlichov manéver.
 5. Väčšieho psa si v stoji môžeme opierať o seba (podobne ako u ľudí). Ak je pes menší, môžeme jednu ruku položiť na jeho chrbticu a zapästím druhej ruky vyvíjame tlak v piatich rýchlych periódach.
 6. Pokračujeme s manévrami a umelým dýchaním až do vtedy, kým pes začne dýchať samostatne.
 7. Ak stále nie sme úspešní, dvoma údermi dlaňou zasiahneme oblasť na chrbte medzi lopatkami.
  Upozornenie: údery do chrbta môžu spôsobiť poranenie miechy zvlášť u plemien s dlhým telom, ako basety, jazvečíky a čivavy.
 8. Skontrolujeme papuľu a hrdlo, či sa cudzorodý predmet objavil. Ak áno, odstránime ho a pokračujeme umelým dýchaním alebo kardiopulmonálnou resuscitáciou.
 9. Ak sú dýchacie cesty naďalej nepriechodné, pokračujme ďalej od bodu 4.
 10. Dopravíme psa k veterinárovi pre ďalšie ošetrenie.