psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Tepová frekvencia psa

Autor článku: 
Návod: 

Tep (pulz) je vlna šíriaca sa po každom údere srdca, ktorú môžeme nahmatať po priložení prstov na veľké cievy (tepny). Tepová frekvencia je počet tepov za minútu. Iné hodnoty môžeme namerať u malých a iné u veľkých psov.

 Normálne hodnoty tepovej frekvencie

  • Šteniatka do 12 mesiacov – až do 160 tepov / min
  • Menšie plemená od 90-120 tepov / min
  • Väčšie plemená 60-90 tepov / min

 Metódy merania pulzu u psa

Ukážeme si spôsoby ako psovi zmerať pulz.

  1. Meranie pulzu na femorálnej artérii (stehennej tepne). Pulz u psov je najlepšie hmatateľný na femorálnej artérii nachádzajúcej sa na vnútornej strane panvovej končatiny. Tep sa najlepšie meria, ak pes leží na boku a končatinu má mierne zdvihnutú. Merať pulz je však možné aj keď pes stojí. Prsty priložíme na vnútornú plochu stehna na predpokladané miesto priebehu artérie (stred vrchnej časti stehna). Toto miesto jemne stlačíme a hľadáme pulz. Netlačíme príliš silno, pretože tak nebudeme pulz cítiť
  2. Meranie pulzu na zadnej strane hrudníkovej končatiny v mieste nad najväčším vankúšikom. Alternatívnou metódou je meranie pulzu zadnej strane hrudníkovej končatiny v mieste nad najväčším vankúšikom. Postupujeme podobne, ako pri meraní pulzovej frekvencie na femorálnej artérii. Nad vankúšik priložíme prsty a jemne ich stlačíme. Mali by sme cítiť pulzové vlny, ktoré sú však slabšie ako pri femorálnej artérii.
  3. Meranie tepovej frekvencie priamo na hrudníku. Pri tejto metóde je najlepšie tep merať v stoji, na ľavej strane hrudníka. Pulz hmatáme pod miestom, kde sa lakeť dotýka hrudníka. V tomto mieste jemne pritlačíme prstami na stenu hrudníka a mali by sme cítit údery srdca.

Spočiatku sa nám môže zdať, že nahmatanie pulzu je veľmi zložité aj napriek tomu, že postupujeme podľa návodu. Chce to len čas a trocha tréningu. Pokiaľ si meranie pulzu natrénujeme, nebude pre nás problém zmerat tepovú frekvenciu aj v kritických situáciách.

Svojho psíka chváľme po každom skúšaní a hľadaní správneho miesta pre meranie pulzu.
Myslime na to, že frekvencia pulzu sa môže meniť v rôznych situáciách (strach, stres, záťaž a pod.) a že pulz je iný u šteniatok, dospelých psov a u starých psov.

Pokiaľ budeme merať svojmu psovi pulz v pokoji aspoň 2 krát ročne, vieme si rýchlo vytvoriť obraz o každej výraznej zmene.