psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Pazúre a vankúšiky

Vankúšiky psa
Latinský názov: 
Unguicula et tori
Autor článku: 

Psie pazúre

Pazúre psa sú rohovinové útvary na konci prstov, zložené zo škáry a rohoviny, ktoré majú za úlohu chrániť mäkké zložky prstov pred poškodením, slúžia pri chôdzi, ale najmä pri hrabaní, obrane a útoku.
Podkladom každého pazúrika je pazúrová kosť (os unguiculare), ku ktorej prirastá škára pazúrika, ktorá produkuje rohovinu. Produkcia rohoviny, teda stvrdnutého keratínu je kontinuálna a s postupujúcim vekom psa sa postupne znižuje.

Vankúšiky psa

Vankúšiky sú kožné útvary na končatinách psa, ktoré slúžia na mäkké a tiché našľapovanie.
Škára vankúšikov produkuje bezsrstú pokožku s tenkou mäkkou rohovou vrstvou – samotný povrch vankúšov je bradavkovite zvrásnený.
Zápästný vankúšik (Torus carpeus) sa vyvíja v oblasti prídavnej zápästnej kosti.
Záprstný vankúšik (Torus metacarpeus) a podpätový vankúšik (Torus metatarseus) sú najväčšie vankúšiky u psa. Majú srdcovitý tvar.
Prstové vankúšiky(Tori digitales) sa nachádzajú na chodidlových plochách v úrovni druhého a tretieho prstového článku. Majú oválny alebo trojuholníkový tvar.

Vedeli ste, že: 
  • Stavba nechtov človeka a pazúrov psa je podobná.
  • Pri koreni nechta sa u človeka nachádza kožný záhyb, ktorý prekrýva koreň nechtu - obdobne je to pri koreni pazúrika u psa.
  • Hrot pazúrikov sa pri dotyku so zemou opotrebúva.
  • Lôžko pazúrikov má bohaté cievne zásobovanie a jeho poranenie, resp. neodborné skracovanie pazúrikov vedie k nepríjemnému krvácaniu.
  • Pri pokusoch bolo zistené, že v prvých dvoch rokoch života sa pazúriky u plemena beagle predĺžili každý týždeň až o 1,9 mm.
  • Vlčie pazúre pomáhajú pri pobyhe psov v členitom teréne. Na panvových končatinách sú plemenným znakom niektorých plemien (Beauceron).