psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Srsť

Dlhá srsť u psa
Latinský názov: 
Pili
Autor článku: 

Srsť je súbor chlpov rozličného typu, ktorej hlavnou funkciou je ochrana psieho organizmu pred poškodením a udržiavanie telesnej teploty.

Typy psích chlpov

 • krycie chlpy,
 • podsada.

Chlpy (Pili) vyrastajú z povrchovej vrstvy kože – epidermis a sú ukotvené v chlpovom vačku (Folliculus pili) v škáre (Corium).

Zloženie psieho chlpu

 • dreň (Substantia medullaris),
 • kôra (Substantia corticalis),
 • povrchová blana chlpu (Cuticula, Epidermicula).

U psov sa stretávame s tzv. zloženými chlpovými folikulmi, čo znamená, že z každého chlpového vačku rastie jeden primárny (vedúci) chlp, na ktorý sa viaže sval a aj potné a mazové žľazy a potom sú tu sekundárne (vedľajšie) chlpy.

Pĺznutie a obnova psej srsti

Pĺznutie u psov prebieha rozlične – u psov chovaných vonku je výrazné, spravidla 2x ročne, u psov chovaných v bytoch väčšinou celoročne.
Rast chlpov je cyklický a má 3 fázy. Prvá je fáza aktívneho rastu chlpu tzv. anagen. Druhou fázou je tzv. medziobdobie – katagen a treťou je fáza pokoja – telogen, v ktorej chlp zostáva niekoľko týždňov a pri nástupe ďalšej anagénnej fázy vypadáva.
Na proces rastu chlpov a ich vypadávanie majú vplyv sezónne, hormonálne a plemenné faktory, taktiež aj stres a výživa psa.

Typy srsti u psov

Veľké množstvo plemien a najmä účel ich šľachtenia spôsobil aj rozličnú kvalitu a zloženie srsti.

Hladká srsť – takáto srsť prilieha k telu, chlpy sú krátke, podsada je riedka alebo chýba. Starostlivosť je najmenej náročná, avšak chlpy sa ťažko odstraňujú z oblečenia, kobercov a nábytku. Plemená s týmto typom srsti: Dalmatín, boxer, nemecká doga, krátkosrstý jazvečík, ...

Dlhá srsť – má rôzne podoby a dĺžku, je typická hustou kratšou podsadou a dlhšími krycími chlpmi. Starostlivosť zahŕňa česanie pomocou kefy aspoň raz týždenne. Pri pĺznutí sa treba pripraviť na "podsadový koberec" a častú výmenu ponožiek na našich nohách.
Plemená s týmto typom srsti: nemecký ovčiak, bobtail, špic, zlatý retriever, ...

Hodvábna srsť – sa vyznačuje jemnými dlhými krycími chlpmi a jemnou podsadou, ktorá je u niektorých plemien hustá, avšak môže aj chýbať. Tento typ srsti si vyžaduje denné prečesávanie, inak sa začnú tvoriť dredy hlavne na miestach "najpoužívanejších" (napr. pazuchy, na pleciach, srsť na zadku, medzi panvovými končatinami, na chvoste, na ušiach a v oblasti obojka a postroja). Dôležité je rozčesávanie najmä v daždivom počasí a po pobyte v prírode. U plemien setrov a španielov srsť okrem vyčesávania aj trimujeme.
Plemená s týmto typom srsti: plemená setrov a španielov, maltézsky psík, yorkshirský teriér, ...

Hrubá (drôtovitá) srsť – tento typ srsti je veľmi špecifický, pretože chlpy je potrebné pravidelne upravovať tzv. trimovaním, čo je vytrhávanie odumretých chlpov. Srsť je zložená z hrubých krycích chlpov a hustej podsady.
Plemená s týmto typom srsti: plemená teriérov, bradáče, ...

Kučeravá srsť – je taktiež veľmi špecifickým typom srsti, ktorá nepĺzne, ale odrastá. Pokiaľ sa takáto srsť pravidelne neprečesáva (každý deň) a neupravuje (strihanie každé 2 mesiace), začnú sa robiť dredy.
Plemená s týmto typom srsti: bišon, pudle, kerry blue teriér, ...

Na svete sú plemená, ktoré ľudí zaujmú na prvý pohľad svojou netypickou srsťou – medzi tieto plemená patria maďarské národné plemená komondor a puli. Ich srsť odrastá, tvoria sa dredy (krycie chlpy + podsada), ktoré sa potom pravidelne rozmotávajú jeden po druhom, aby netvorili veľké plochy. Starostlivosť o tieto plemená je veľmi náročná a psy, ktoré nechodia na výstavu sú zväčša strihané nakrátko.
Ďalšími zaujímavými plemenami sú psy bez srsti – naháče, ktorých koža vyžaduje špeciálnu starostlivosť a ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a slnkom. Patria sem napr. mexický naháč, peruánsky naháč a čínsky chocholatý pes, bezsrstá varianta.

Psie chlpy so zvláštnou úlohou

 • Hmatové chlpy (Pili tactiles) sú tuhé, hrubšie dlhé chlpy hlboko zakotvené v koži, ktoré nachádzame na predilekčných miestach (miesta s najčastejším výskytom) – na pyskoch, brade, obočí a v medzisaničí. Ich koreň je obalený cievami a chlpové pošvy sú veľmi dobre inervované. Sú citlivé nielen na dotyk, ale aj na vibrácie, zmeny tlaku vzduchu a zmeny teploty.
 • Očné riasy (Cilia)
 • Chlpy v ušiach (Tragi)
 • Každý chlp má svoj sval (musculus arrector pili), ktorý dokáže chlp vztýčiť. Vztýčenie chlpov je odpoveďou na určité vonkajšie vnemy ako je chlad, strach, stres.
 • Z jedného chlpového vačku vyrastá jeden vedúci chlp a 5-20 sekundárnych chlpov.
 • Šedivenie chlpov je podmienené tvorbou vzduchových vakuol v bunkách kôry chlpov a v medzibunkových priestoroch.
 • Krycie chlpy určujú farbu srsti.
 • Psia srsť slúži nielen na udržanie telesnej teploty v zime, kedy sa zvyšuje počet sekundárnych chlpov (husté,kratšie a jemnejšie chlpy neprepúšťajú vlhkosť a chlad, pretože sa v srsti vytvorí akási vzduchová vrstva), ale aj naopak, v lete prirodzená srsť psa pomáha ochladzovať (redšie, hrubšie a dlhšie chlpy medzi sebou nechávajú dostatok voľného priestoru pre prúdenie vzduchu)
 • Typickým plemenným znakom Rodézskych ridgebackov je pás opačne rastúcej srsti na chrbte - tzv. ridge. Jedince, ktoré sa narodia bez tohto znaku sú neštandardné.