psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Vývodné močové cesty

Vývodné močové cesty psa
Latinský názov: 
-
Autor článku: 

Vývodné močové cesty sa rozdeľujú na vnútroobličkové (intrarenálne) a mimoobličkové (extrarenálne).
K vnútroobličkovým patria zberné kanáliky v obličke. K mimoobličkovým zaraďujeme obličkovú panvičku, močovody, močový mechúr a močovú rúru.

Močovod psa (Ureter)

Močovody sú dlhé, tenké trubice tvorené hladkou svalovinou a vystlané sliznicou a ich funkciou je odvážať moč z obličkovej panvičky do močového mechúra.

Časti psieho močovodu

  • brušná časť (Pars abdominalis),
  • panvová časť (Pars pelvina).

Močovody ústia do močového mechúra na hornej strane na hranici krčka a tela močového mechúra. Spočiatku prebiehajú pod sliznicou a potom ústia priamo do močového mechúra. Týmto postavením sa vytvára prirodzený ventil, ktorý zamedzuje spätnému toku moča z močového mechúra do močovodov.

Močový mechúr psa (Vesica urinaria)

Močový mechúr je svalnatý vakovitý orgán. Je rezervoárom pre moč a periodicky sa vyprázdňuje. Tvar a veľkosť močového mechúra závisí od jeho naplnenia - ak je prázdny alebo čiastočne naplnený, má hruškovitý tvar, ak je naplnený, ma guľovitý tvar.

Stavba močového mechúra psa

  • Hrot (Apex vesicae).
  • Telo (Corpus vesicae) smerom ku krčku sa zužuje.
  • Krček (Cervix vesicae) v jeho stene sa nachádzajú šikmé pásiky hladkej svaloviny, ktoré pôsobia ako vôľou neovládateľný zvierač. Tento zvierač sa reflexne otvára pri kritickom naplnení mechúra.

Stena močového mechúra je tvorená hladkou svalovinou, ktorá je pokračovaním hladkej svaloviny močovodu. Vonkajšiu stenu močového mechúra tvorí pobrušnica (peritoneum), vnútornú stenu tvorí prechodný epitel - tzv. urotel.

Močová rúra psa (Urethra)

Močová rúra vychádza z krčka močového mechúra, jej stena je tvorená 3 vrstvami svaloviny - strednú vrstvu tvorí priečne pruhované svalstvo, ktoré funguje ako zvierač brániaci samovoľnému úniku moču.

Močová rúra samcov sa odlišuje od močovej rúry samíc. Kým u súk je kratšia, širšia a končí na uretrálnom hrbolčeku na spodine pošvy, u samcov je dlhá, jej časť, ktorá neleží v panvovej dutine je súčasťou pohlavného údu a vyúsťuje v prednej časti penisu. U samcov do močovej rúry ústia aj prídavné pohlavné žľazy.

Vedeli ste, že: 
  • Moč psa je z obličiek presúvaný do močového mechúra pomocou hladkej svaloviny močovodu v pravidelných peristaltických vlnách v intervaloch 6-30 sekúnd.
  • Na hrote močového mechúra sa nachádza jazva po zárodkovom močovode (Urachus), ktorý sa u plodu vytvorí počas vnútromaternicového vývoja. Urachus odvádza moč z tela plodu cez pupočnú šnúru. Po narodení sa pupočná šnúra preruší, čím sa zastaví aj odvádzanie moča cez urachus, ktorý zakrpatie.
  • Pri maximálnej náplni zasahuje močový mechúr až do oblasti pupka.
  • Močová rúra je častým miestom, kde sa zachytávajú močové kamene.