psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Atopická dermatitída

Autor článku: 
Charakteristika ochorenia: 

Atopická dermatitída je prevažne geneticky podmienené svrbivé kožné ochorenie psov, kde jedince sú senzibilizované prevažne inhalovanými a kožne prenikajúcimi alergénmi. U ostatných jedincov za normálnych okolností nevyvolávajú tieto alergény žiadne ochorenie.
Pri tomto ochorení organizmus neadekvátne reaguje imunologickou reakciou na alergény vyskytujúce sa v ovzduší. Výsledkom toho je silne svrbivé kožné ochorenie. Medzi takéto alergény patria napr. mŕtve roztoče resp. ich časti, peľ rôznych rastlín, spóry plesní, epitelové časti rôznych živočíchov a pod. Atopická reakcia sa najčastejšie prejaví u psov vo veku od pol roka až 3. rokom života. V tomto vekovom období začína až 75 % všetkých prípadov. Výnimkou je plemeno šarpej, u ktorého sa ochorenie môže vyskytnúť už vo veku troch mesiacoch

Príznaky: 

Vzhľadom k tomu, že pacienti vykazujú precitlivenosť na viacero alergénov, trpí väčšina psov celoročnými klinickými príznakmi. V období výskytu hlavných alergénov (jar, leto) sa klinické príznaky stupňujú. Jediným primárnym klinickým príznakom je svrbenie. Atopická dermatitída okrem prípadného začervenania nevykazuje žiadne primárne eflorescencie (rôzne druhy kožných vyrážok). Kožné lézie vznikajú ako následok škrabania, kusania. Svrbenie najčastejšie postihuje oblasti tváre, vnútornú stranu uší, podpazušie, vnútornú stranu stehien, brucho a labky.
Časté sú aj sekundárne vznikajúce ochorenia (zápal zvukovodov, zápal spojiviek). Sekundárne u polovice prípadov vzniká pyodermia.        

Liečba: 

Existujú štyri možné spôsoby liečby:

  • vyhnutie sa antigénnemu dráždeniu - z praktického hľadiska je neuskutočniteľné vyhnúť sa alergénom. Vyššia úspešnosť je u pacientov citlivých na jeden alebo dva alergény. 
  • desenzibilizácia -  je najvhodnejšia u pacientov citlivých na menší počet alergénov. Desenzibilizujúca vakcína sa vyrába pre každého jedinca individuálne. Účinok terapie je 50 - 60 %. 
  • celkové antipruritické lieky (lieky proti svrbeniu) - používajú sa glukokortikoidy, nenasýtené mastné kyseliny a antihistaminiká. Účinnosť antihistaminík u psov je nízka (okolo 20 %). Glukokortikoidy sú najúčinnejšie pri liečbe atopickej dermatitídy, ale zároveň vykazujú celý rad nežiaducich účinkov. Z toho dôvodu by mali byť podávané ako posledná možnosť terapie
  • povrchová terapia.

Niekedy sa tieto možnosti kombinujú.