psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Pohlavná sústava - suka

Pohlavná sústava - suka
Latinský názov: 
Apparatus genitalis femininus
Autor článku: 

Rozmnožovacie funkcie u pohlavne dospelej suky zaisťujú produkciu pohlavných buniek - vajíčok a poskytujú prostredie pre rast a vývoj plodu, ktorý sa vyvíja po oplodnení zrelého vajíčka spermiou psa. Suka tak plní svoju základnú úlohu – porodiť šteňatá a laktáciou (produkciou mlieka) zaisťovať ich výživu. K tomu je nutná spolupráca medzi hormónmi a tkanivovými zmenami v tele samice. To všetko slúži pre zachovanie druhu.

K rozmnožovacím orgánom suky patria párové vaječníky, párové vajcovody, maternica, pošva a vulva. Mliečna žľaza je tiež rovnako dôležitou súčasťou pohlavného systému.

  • Suky dosahujú pohlavnú dospelosť priemerne vo veku 8-12 mesiacov (niekedy 6-24 mes.). Skôr nastupuje puberta u malých plemien, obvykle u súk voľne alebo polodivoko chovaných v kontakte s prírodou, u súk chovaných v skupinách alebo u súk, ktoré majú kontakt so psami (samcami).
  • Priebeh prvého hárania môže byť atypický. Plnohodnotný priebeh pohlavného cyklu môžeme očakávať až od druhého hárania, a preto prvé krytie feny by malo byť až počas 2. – 3. hárania.