psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Núdzové stavy - pes krváca

Autor článku: 
Popis situácie: 

Krvácanie môže byť veľmi vážny stav. Pri väčšej strate krvi môže dôjsť k šoku a iným vážnym prejavom (pri krvácaní z nosa pozri stať - Krvácanie z psieho nosa). Cieľom prvej pomoci v tomto prípade je zastavenie krvácania, alebo aspoň jeho spomalenie, aby sa predišlo výraznej strate krvi.

Prevencia: 

Hlavným opatrením je snažiť sa zabrániť zraneniu nášho psíka.

 • Zabezpečme náš príbytok tak, aby sa pes v ňom nemal ako zraniť.
 • Pri "rizikových" situáciach pripnime psa na vodítko.
 • Na 100% zvládnutým povelom privolanie psa môžeme odvrátiť nebezpečenstvo úrazu.
Symptómy: 
 • Nekontrolované krvácanie môže byť následkom rôznych typov poranení (porezaní, odrenín, vpichov a zlomenín). Krvácanie z nosa môže byť zapríčinené rôznymi okolnosťami.
 • Krvácanie z tepny pulzuje s každým tepom (úderom srdca) a je veľmi nebezpečné, pretože strata krvi je extrémne rýchla. Vo veľmi krátkej dobe môže nastať smrť.
Prvá pomoc: 

Krvácanie

 1. Zafixujme psovi papuľu a celé telo. Manipulácia s otvorenou ranou určite spôsobí psovi bolesť, a môže nás preto uhryznúť.
 2. Ak zranenie spôsobil predmet ako napr. tyč, alebo šíp, nevyťahujme ho z rany. Pozri pes má bodnú ranu.
 3. Ak máme k dispozícii chirurgické rukavice, nasaďme si ich. Baktérie z našich rúk by mohli infikovať ranu.
 4. Pritlačíme na ranu čistú látku, uterák alebo gázu.
 5. Ak krv presakuje, pridajme ďalšie vrstvy, ale najspodnejšiu už neodstraňujeme, pretože už mohlo dôjsť k zrážaniu krvi.
 6. Ak pritlačená čistá látka, uterák alebo gáza krvácanie nespomalí, zatlačíme do príslušných tzv. tlakových bodov. Týmto tlakom spomaľujeme tok krvi do oblasti, kde sa nachádza rana (nad alebo pod ranou, podľa smeru toku krvi v porušenej cieve). NESTLÁČAJME TLAKOVÝ BOD VIAC AKO 10 MINÚT BEZ ČIASTOČNÉHO UVOĽNENIA NA NIEKOĽKO SEKÚND. JE VEĽMI NEBEZPEČNÉ ÚPLNE ZASTAVIŤ PRÍVOD KRVI DO OBLASTI.
 7. Keď sa krvácanie spomaľuje, obviažeme ranu. Spodnú vrstvu neodstraňujeme, aby sme nenarušili vzniknuté zrazeniny. Obväz musí byť aplikovaný tak, aby neobmedzoval krvný obeh a nebránil psovi v dýchaní.
 8. Previazané miesto ešte obaľme špeciálnym samoadhezívnym a vodeodolným obväzom, pokiaľ ho máme k dispozícii.
 9. Ak sa ošetrená rana nachádza na končatine, skontrolujme, či nie je končatina studená. Ak áno, obväz je uviazaný príliš tesne a musíme končatinu previazať.
 10. Po tejto procedúre nasleduje liečba šoku.
 11. Dopravíme zraneného psa k veterinárovi. AK SA JEDNÁ O ZLOMENINU, PRED TRANSPORTOM EŠTE USKUTOČNÍME ĎALŠIE OPATRENIA.

Obviazanie ucha

Najčastejším poranením pri súbojoch medzi psami alebo psami a inými zvieratami sú poranenia uší. Zranenie v dôsledku pohryzenia často vedie skrz ušnicu.

 1. Vložíme pohryzené ucho medzi dve vrstvy čistej látky alebo gázy a pritlačme ranu.
 2. Keď sa krvácanie spomalí, priložíme ucho k hlave.
 3. Previažeme hlavu niekoľkokrát tak, aby sme zaistili ucho. PRI PREVÄZOVANÍ DÁVAJME POZOR NA TO, ABY SME OBVÄZ NEUTIAHLI PRÍLIŠ A NEOBMEDZILI TAK DÝCHANIE NÁŠHO PSÍKA.
 4. Obväz upevníme a dopravíme psa k veterinárovi.