psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Pes má popáleniny

Autor článku: 
Popis situácie: 

Existuje viacero situácií, pri ktorých náš psík môže utrpieť popáleniny:

  • Popáleniny z tepla - z horúcich predmetov, otvoreného ohňa, vriacej vody, ...
  • Chemické popáleniny - chemikálie, alebo rôzne čistiace prostriedky uložené v domácnosti,
  • Popáleniny z el. prúdu - keď pes ohrýzal elektrický kábel alebo iný úraz spôsobený el. prúdom (pri manipulácii so psom, ktorého zranil elektrický prúd vždy vypnime prívod napätia).
  • Popáleniny z ožiarenia.
Prevencia: 
  • Pri varení zamedzíme psovi prístup do kuchyne. K náhodným popáleninám v kuchyni dochádza najmä ak vystreknú horúce tekutiny na psa pohybujúceho sa v blízkosti sporáka.
  • Všetky chemikálie v byte alebo v dome udržujme mimo dosah psíka. 
  • Špeciálnu pozornosť venujeme ušiam a tvári nášho psa, zvlášť u slabo osrstených jedincov. Tieto časti tela sú najviac náchylné na spálenie slnkom. V prípade, že spozorujeme v týchto rizikových oblastiach začervenanie alebo chrasty, kontaktujme veterinára.
Symptómy: 

Vzhľadom na typ osrstenia psích plemien, nemusí byť popálenina na prvý pohľad zrejmá. Môžeme však postrehnúť, či sa pes olizuje na niektorých častiach tela a či je pes v týchto miestach citlivý na dotyk. V závislosti na povahe popáleniny je možné vidieť alebo cítiť spálenú srsť a kožu.

Podľa závažnosti delíme popáleniny na:

Popáleniny I. stupňa

Sú to povrchové popáleniny, ktoré poškodzujú hornú vrstvu kože a pokožku. Príznakmi sú začervenanie, opuch a citlivosť na dotyk. Zasiahnutú oblasť oplachujeme 15 -20 minút v studenej vode.

Popáleniny II. stupňa

Sú závažnejšie popáleniny, pri ktorých sú postihnuté aj hlbšie vrstvy kože. Príznakmi sú začervenanie, opuch, bolestivé pľuzgiere a spálená srsť. Postihnuté oblasti opláchneme studeným fyziologickým roztokom alebo čistou vodou a prikryjeme sterilným obväzom. Psíka ihneď dopravíme k veterinárovi.

Popáleniny III. stupňa

Postihujú všetky vrstvy kože, vrátane krvných ciev. Sfarbenie kože psa je biele až červené. Keďže sú nervové zakončenia zničené, tieto popáleniny nemusia byť bolestivé ako popáleniny II. stupňa. Srsť býva spálená a ľahko sa vyťahuje z pokožky. Popáleniny opláchneme studeným fyziologickým roztokom alebo čistou vodou, prikryjeme sterilným obväzom a popáleného psa ihneď dopravíme k veterinárovi.

Prvá pomoc: 

Ak náš psík utrpel popáleniny v dôsledku zásahu elektrickým prúdom, vypnime najprv zdroj napájania, kým začneme s prvou pomocou!

Popálených oblastí sa nedotýkajme holými rukami - baktérie z rúk môžu spôsobiť závažnú infekciu v ranách.

Aj keď všetky popáleniny si vyžadujú veterinárne ošetrenie, pár zásad by sme si mali zapamätať. Na popálené miesta neprikladajme masti, maslo alebo vazelínu, pretože ranu udržiavajú v teple a tkanivo sa poškodzuje ďalej.

Studená voda alebo fyziologický roztok spomaľuje poškodzovanie okolitých tkanív. Používajme studené obklady, okrem popálenín III. stupňa. Na popáleniny neprikladajme ľad.

Druhý a tretí stupeň popálenín si vyžadujú okamžitú intenzívnu starostlivosť:

  • postihnuté miesta zakryjeme sterilným obväzom,
  • sledujeme teplotu psieho tela, snažíme sa ju udržať na konštantnej úrovni a dávame pozor na príznaky šoku,
  • popáleného psa dopravíme k veterinárovi na odborné ošetrenie.