psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Podvrtnutie u psa

Autor článku: 
Popis situácie: 

Podvrtnutie je poškodenie tkaniva tvoriaceho kĺb, predovšetkým väzivového tkaniva (kĺbneho púzdra, väzov). Je zložené z pevného pórovitého materiálu a spája navzájom kosti. Poranenia svalov, kĺbov, šliach a väzív sú u psov rovnako časté ako u ľudí. Najčastejšie sa vyskytujú u veľkých a aktívnych psov.

Typy podvrtnutí

  • I. stupeň podvrtnutia - je výron, pri ktorom je poškodená časť väziva. Väzivo drží kosti psa pohromade a je stále funkčné. Sprevádza ho opuch a bolesť.
  • II. stupeň podvrtnutia - je podvrtnutie, pri ktorom je väzivo čiastočne natrhnuté alebo značne natiahnuté. Väzivo síce spája kosti, ale už má obmedzenú funkciu. Opuch, bolesť a neochota manipulácie v oblasti postihnutého miesta je zjavná.
  • III. Stupeň podvrtnutia - je najzávažnejším prípadom. Väzivo je úplne zničené a prepojenie kosti tým pádom chýba. Typickým príkladom je roztrhnutý skrížený väz kolena.
Prevencia: 
  • väčšina podvrtnutí je spôsobená traumatickou udalosťou. Aby sme sa jej vyhli, nenecháme psa behať po členitom a neistom teréne (napr. ako je stavenisko), obmedzíme psovi pohyb po schodoch a pre športové výkony psa trénujeme.
Symptómy: 
  • mierna, alebo intenzívna bolesť pri chôdzi, kedy pes odmieta pohyb alebo sa snaží končatinu nezaťažovať, následkom čoho pes kríva (pri vzrušení, alebo nervozite však ignoruje bolesť, takže príznak nemusí byť zjavný),
  • pri manipulácii s nohou pes kňučí.
Prvá pomoc: 

Bez predchádzajúcej konzultácie s veterinárom psovi nepodávame žiadne lieky na utíšenie bolesti.

  • pri podvrtnutí obmedzíme pohyb psa (nedovolíme mu behať ani skákať) a prepravíme psa na ošetrenie k veterinárnemu lekárovi.