psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Pohryzenia inými psami, resp. inými zvieratami

Autor článku: 
Popis situácie: 

Pohryzenia psov pri vzájomných súbojoch sú v mnohých prípadoch podceňované. Rany vznikajúce následkom uhryznutia však môžu byť značne kontaminované, nakoľko v ústnej dutine mäsožravcov sa nachádza veľké množstvo baktérií.
Takéto rany by sa preto mali vždy riadne vyčistiť a ošetriť, aby sa zabránilo infekcii a následným komplikáciám.
Netreba podceniť ani možnosť prenosu infekčných ochorení, ako je napr. aj besnota.

Prevencia: 
 • Pri kontakte psa s cudzími zvieratami buďme opatrní.
 • Nikdy nehádžeme jedlo alebo hračky medzi viacerých psov, pretože môže dojsť k súbojom počas súperenia o „korisť“.
 • Viacerých psov v jednej domácnosti kŕmime z vlastných misiek.
Symptómy: 
 • Stopy krvi na srsti
 • Sliny, ktoré sa môžu vyskytovať v okolí miesta pohryzenia,
 • Tržné rany rôznej veľkosti,
 • Rany po uhryznutí nemusia byť tržnými a nemusia byť zjavné. Často sa jedná o bodnú ranu po preniknutí zuba pod kožu, ktorá sa navonok síce zacelí, avšak pod ňou sa začnú hromadiť baktérie a vzniká tak zápal. Je preto dôležité, aby sme včas odhalili príznaky zápalu:
  • Postihnuté miesto je na dotyk teplejšie,
  • Postihnuté miesto je začervenané,
  • Postihnuté miesto je opuchnuté,
  • Postihnuté miesto je bolestivé,
  • Z postihnutého miesta vyteká hnis alebo je mokvavé.
Prvá pomoc: 
Ako teda postupovať, keď nášho miláčika pohryzie iný pes, alebo zviera?
 1. Psovi zabezpečíme papuľu náhubkom, pretože aj priateľský pes nás môže uhryznúť, ak trpí veľkými bolesťami a / alebo je v šoku.
 2. V prípade masívnejšieho krvácania na ranu priložíme gázu, resp. kus oblečenia (pokiaľ nemáme po ruke nič iné), aby sme zredukovali stratu krvi. Pozn. Menšie krvácanie môže naopak napomôcť  vypláchnuť ranu a vyplaviť nečistoty a baktérie.
 3. V ďalšom kroku je veľmi dôležité ostrihať srsť v okolí rany. Zviditeľní sa samotná rana (hlavne u dlhosrstých plemien) - môže sa tak ukázať jej skutočná závažnosť, zabezpečí sa tým aj „dýchanie“ samotnej rany a jej okolia. Zároveň sa v okolí rany nebude hromadiť krv a ranový sekrét na srsti. Takto očistená rana sa hojí oveľa rýchlejšie a bez komplikácií (infekcie).
 4. Ranu vypláchneme čistou vodou, aby smej odstránili nečistoty.
 5. Môžeme použiť aj antibakteriálne mydlo avšak ranu po aplikácii musíme dôkladne opláchnuť.
 6. Na dezinfekciu samotnej rany použijeme dezinfekčný roztok ako napr. Betadine alebo Septonex. 3% roztok peroxidu vodíka použijeme iba jednorázovo v prípade veľkého znečistenia rany. Po použití peroxidu vodíka je potrebné ranu dobre opláchnuť čistou vodou, aby sa odstránili zvyšky tkaniva a nečistoty.
 7. Pokiaľ je to možné, ranu nepreväzujeme obväzom, pretože sa lepšie hojí ak môže „dýchať“. Výnimku tvoria rany na labách, kde je riziko následného znečistenia alebo zväčšenia rany pri chôdzi.
 8. V prípade väčších rán alebo akýchkoľvek pochybností je vhodné vyhľadať veterinárneho lekára a prinajmenšom s ním konzultovať ďalší postup.