psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Uštipnutie psa bodavým hmyzom

Autor článku: 
Popis situácie: 

V letných mesiacoch sa môžeme stretnúť s tým, že nášho psieho miláčika bodne včela alebo osa, či uhryzne mravec. Psy sú najčastejšie poštípané hmyzom na hlave a papuli, zriedkavé však nie sú ani uštipnutia na menej zarastených častiach tela, ako sú napríklad brucho, či labky. Bodnutie alebo uhryznutie hmyzom má obyčajne za následok lokálny opuch a bolesť. Viacero bodnutí (uhryznutí) môže spôsobiť ťažkú alergickú reakciu, vrátane anafylaktického šoku. Keď včela bodne psa, žihadlo sa oddelí od jej tela a zostáva v tele psa. Žihadlo okrem iného obsahuje svalové vlákna, ktoré aj po oddelení od včely pokračujú v transporte jedu do psieho tela. Preto pri odstraňovaní žihadla nepoužívame pinzetu, (ktorá stlačením žihadla môže vytlačiť ďalší jed) ale vhodnejším spôsobom je zoškrabnutie žihadla napr. kreditnou kartou, alebo podobným predmetom.

Včela bodne iba raz a uhynie, ale osy alebo sršne môžu psa bodnúť opakovane.

Prevencia: 
 • vyvarujme sa včelínom, mraveniskám, osím a sršním hniezdam,
 • v prípade pobytu v prírode, je vhodné mať pri sebe antihistaminikum na zmiernenie alergickej reakcie. Voľbu vhodného antihistaminika pre nášho psíka vopred konzultujeme s ošetrujúcim veterinárnym lekárom.
Symptómy: 

Príznaky sa zvyčajne prejavia do 20 minút po uštipnutí (uhryznutí). Uštipnutie (uhryznutie) si kvôli osrsteniu ani nemusíme všimnúť. Ak uštipnutie (uhryznutie) bodavým hmyzom zaregistrujeme, pozorujme nášho psíka najbližších 12 -24 hodín, či sa jeho zdravotný stav nezhoršuje.

Hlavným príznakom je opuch postihnutej časti tela, predovšetkým viečka, ušnice, papule, tvárovej časti. V prípade, že pes bol bodnutý do nosa alebo papule, v dôsledku opuchu dýchacích ciest môžu nastať ťažkosti s dýchaním.

Pri silnej alergickej reakcii, môže pes upadnúť do šoku.

Príznaky alergickej reakcie:

 • Triaška,
 • Hnačka,
 • Zvracanie,
 • Respiračné problémy,
 • Slabosť.

Ak pes vykazuje tieto známky alergickej reakcie, dopravme ho ihneď k veterinárovi, lebo môže nastať kóma alebo aj smrť.

Prvá pomoc: 
 1. Odstránime žihadlo, ak je to možné (nepoužívame pinzetu - stlačením žihadla môže vytlačiť ďalší jed, ale vhodnejším spôsobom je zoškrabnutie žihadla napr. kreditnou kartou, alebo podobným predmetom).
 2. Svrbenie, bolesť a opuchy zmiernime priložením ľadového alebo studeného obkladu.
 3. Pri podozrení na alergickú reakciu psa podáme antihistaminikum - druh a dávku konzultujeme s veterinárom, rovnako, ako ďalšiu liečbu.
 4. Nikdy nemanipulujme s papuľou psa, ak je v bezvedomí.
 5. Nevyhnutne dopravme psíka k veterinárovi v týchto prípadoch:
   • pes má problémy s dýchaním,
   • opuch nemizne,
   • pes má horúčku, je v šoku alebo upadá do šoku (anafylaktický šok).