psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Pes má kliešťa

Autor článku: 
Popis situácie: 

Kliešte sú vonkajšie parazity, ktoré využívajú psa ako hostiteľa. Na svoju korisť vyčkávajú v tráve a nízkych kríkoch (nie v korunách stromov) na lúkach, okrajoch lesov, ale aj na sídliskách. Pomocou senzorov v nohách sledujú prechádzajúci zdroj tepla a CO2 (telo psa) a prichytia sa na ňom. Môžu sa prisať kdekoľvek na tele, obľubujú najmä partie hlavy, slabín a pod. (miesta s tenšou alebo málo osrstenou kožou).
Kliešte môžu byť prenášačmi chorôb ako napr. babezióza, lymská borelióza, kliešťová encefalitída, anaplazmóza, ehrlichióza, aj chorôb, ktoré sa môžu preniesť zo psa na človeka.

Prevencia: 
 • Pred kliešťami chránime psa použitím repelentu, prípravkov proti kliešťom (obojkov, sprejov a pipetiek: tzv. spot-on).
 • V prípade, že sa pohybujeme so psom v trávnatom teréne (kde je možná vyššia koncentrácia kliešťov), prezrime nášmu miláčikovi po prechádzke celé telo. Budeme tak mať možnosť kliešťa odstrániť skôr, ako sa prisaje.
Symptómy: 
 • časté škrabanie v mieste výskytu prisatého kliešťa a mierny opuch a sčervenanie v tomto mieste,
 • kliešť je po prisatí plochý, po čase nasaje psiu krv a svoj objem zväčší, takže je možné ho pomerne ľahko nahmatať pri hladkaní, alebo česaní psa.
Prvá pomoc: 
 1. Pred odstránením kliešťa si nasadíme ochranné rukavice.
 2. Kliešťa odstránime pomocou pinzety na odstránenie kliešťov. Táto pinzeta psa zbaví kliešťa bez toho, aby sa jeho telo stláčalo. Je to dôležité preto, aby sa telesné tekutiny z kliešťa nedostali do krvného obehu psa a nestali sa tak zdrojom ochorenia.
 3. Kliešťa uchopíme pinzetou v mieste tesne nad kožou (v oblasti hornej časti hlavičky kliešťa).
 4. Vytiahneme kliešťa kývavým alebo točivým pohybom.
 5. Na odstránenie kliešťa nepoužívajme olej ani alkohol. Spomínané prostriedky síce časom kliešťa z tela psa možno vypudia, avšak trvá to dlho a kliešť popritom vypúšťa množstvo slín, ktoré môžu psa nakaziť.
 6. Ranku po uhryznutí kliešťom vydezinfikujeme dezinfekčným prostriedkom.
 7. Dôkladne si umyjeme ruky.

Po odstránení kliešťa sa pomerne často u psov stáva, že okolie miesta vpichu je zapálené a podráždené. Tieto prejavy môžu trvať aj týždeň. Malý tvrdý opuch môže pretrvávať aj mesiac.