psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Tráviaca sústava psa

Tráviaca sústava psa
Latinský názov: 
Apparatus digestorius
Autor článku: 

Hlavnou funkciou tráviacej sústavy psa je získavanie živín z potravy pre zachovanie života a optimálnych telesných funkcií. Tráviaca sústava je dutá "rúrovitá" štruktúra, ktorá sa začína ústnou dutinou a končí konečníkom. Potrava, ktorú pes zožerie, je v tejto "rúre" oddelená od ostatných častí tela psa a nemôže byť využitá pre potreby samotného organizmu. Na to, aby pes vedel z potravy získať a využiť potrebné živiny je nutné, aby bola spracovaná na menšie častice pomocou mechanického a chemického spracovania tak, aby sa jednotlivé živiny mohli následne vstrebať cez črevnú bariéru.

Zložkami tráviacej sústavy sú ústna dutina, hltan, pažerák, žalúdok, tenké črevo, hrubé črevo a konečník. K tejto sústave patria ďalej aj prídavné žľazy, ktoré sú prítomné v celej dĺžke tráviacej sústavy. Tieto žľazy vystupujú buď ako veľké samostatné orgány uložené mimo steny tráviacej sústavy s vývodmi vstupujúcimi do vnútra tráviacej trubice, alebo ako malé žľazy uložené priamo v stene tráviacej trubice. Žľazy, ktoré patria do skupiny samostatných orgánov sú slinné žľazy, pankreas a pečeň.

Pobrušnica psa

Pobrušnica (peritoneum) obaľuje samotné orgány v brušnej dutine. Pobrušnica je tenká serózna blana, ktorá vystiela brušnú dutinu, je hladká a lesklá. Pobrušnica, ako peritoneum parietale kryje stenu brušnej dutiny a ako peritoneum viscerale aj orgány brušnej dutiny. Mikroskopické zloženie pobrušnice je dosť zložité. Hlavnou zložkou je vrstva mezoteliálnych buniek, ležiacich na podklade z väziva. Ak ležia orgány pri stene, môže byť ich peritoneálny kryt neúplný. Orgány ležiace v brušnej dutine voľne majú úplný serózny obal a pomocou závesu, tzv. peritoneum intermedium súvisí ich serózny obal so stenovou pobrušnicou. V závesoch sa nachádzajú orgánové cievy, lymfatické uzliny a nervy.

Vedeli ste, že: 
  • Tráviace ústrojenstvo psa je pomerne krátke, a preto ním potrava prechádza rýchlo (7-10 hodín).
  • V tráviacej sústave je najväčšia koncentrácia žliaz vôbec.