psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Nepravá gravidita u súk

Autor článku: 
Charakteristika ochorenia: 

Stav nazývaný tiež falošná gravidita alebo pseudogravidita je charakterizovaný príznakmi napodobňujúcimi graviditu a pôrod u súk ktoré nie sú gravidné.
Dominantné zmeny vnútorného prostredia sú reakciou na zvýšenú koncentráciu hormónov progesterónu a prolaktínu. 

Príznaky: 

Negravidné suky vykazujú v intervale 2 - 8 týždňov po háraní rôzne intenzívne príznaky gravidity a pôrodu. Intenzita vonkajších príznakov sa môže pohybovať od nepatrného zväčšenia mliečnej žľazy s produkciou mlieka až po výrazné celkové príznaky gravidity, ako je zvýšená žravosť, zmena chuti, zväčšenie dutiny brušnej, prípravy hniezda pre šteňatá, opuch a zápal mliečnej žľazy so silnou produkciou mlieka.
Celkové príznaky môžu vyvrcholiť imitáciou pôrodu, prejavujúcou sa nechutenstvom, sťahmi brušnej steny, znášania hračiek alebo iných predmetov a materskou starostlivosťou o tieto predmety (ako by sa jednalo o šteňatá).  

Liečba: 

Medikamentózna liečba je indikovaná:

  • pri zápaloch a pri bolestivosti mliečnej žľazy (s použitím resorpčnej masti alebo roztoku na mliečnu žľazu, antibiotík),
  • pri celkovom poškodení zdravotného stavu (liečba závisí od príznakov)
  • pri silnej produkcii mlieka (aplikácia inhibítorov prolaktínu).

Účasť samotného majiteľa suky pri liečbe taktiež zohráva dôležitú ulohu a zahŕňa:

  • odobratie predmetov, ktoré imitujú šteňatá a hračiek z dosahu suky,
  • dostatok pohybu,
  • zníženie príjmu bielkovín a vody po dobu 7-10 dní,
  • zabránenie lízaniu mliečnej žľazy (používanie ochranného goliera). 
Prevencia: 

V prípade pravidelného opakovania pseudogravidity je doporučená ovariohysterektómia - chirurgické odstránenie maternice a vaječníkov. Toto opatrenie zamedzí vzniku falošnej gravidity a zníži riziko nádorov na mliečnej žľaze.

Plemenná predispozícia: 

Falošná "kotnosť" sa vyskytuje najmä u dobre živených súk s úzkou väzbou na majiteľa. Zvýšený výskyt je pozorovaný u týchto plemien: jazvečík, pudel.