psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Pes má problémy s nosom

Autor článku: 
Popis situácie: 

Nos psa sa (pri zjednodušujúcom pohľade) skladá z vonkajšieho nosa a nosovej dutiny, ktorá sa tiahne celou dĺžkou psej papule. Sfarbenie vonkajšieho nosa je rôznorodé a zmena sfarbenia môže signalizovať zdravotný problém.

Nosová dutina je mimoriadne citlivá časť psieho tela. Obsahuje obrovskú sieť nervových zakončení, vďaka ktorým pes disponuje vynikajúcim čuchom. Je to pre neho najdôležitejší zmysel, preto zranenie alebo podráždenie je v tomto prípade pre psa veľmi nepríjemné.

Prevencia: 
 • ak náš psík nemá pigmentovaný nos, chráňme mu ho pred slnkom opaľovacím krémom,
 • snažíme sa psa udržať mimo oblasti, kde je intenzívny výskyt osín (najmä v sezóne od júna do septembra).
Symptómy: 

V prípade, že spozorujete niektoré z nasledujúcich príznakov, obráťte sa na veterinárneho lekára:

 • výtok z nosa,
 • chrasty alebo mokvavá dermatitída na vonkajšej časti nosa,
 • pes dýcha papuľou (ináč ako obvykle),
 • začervenanie vonkajších partií nosa,
 • viditeľný cudzí predmet v nose,
 • nekontrolované a silné kýchanie,
 • pes sa škriabe na nose a trasie hlavou,
 • krvácanie z nosa.
Prvá pomoc: 

Pes krváca z nosa

Krvácanie z nosa môže byť spôsobené tým, že pes do niečoho vrazil, alebo sa môže jednať o vážne poranenie hlavy. Krvácanie môže súvisieť s otravou, polypmi v nosovej dutine alebo s cudzím predmetom v nose. Pokiaľ nemáme istotu, že pes sa len udrel, nie je ďalší postup jednoduchý.

 1. Ak vieme, že pes sa neudrel a napriek tomu krváca z nosa, pridržíme bandáž, alebo čistú handričku pri krvácajúcich nosných dierkach a prepravíme ho k veterinárovi (ak pes utrpel zranenie hlavy, alebo je otrávený, času nie je nazvyš).
 2. Ak vieme, že pes krváca v dôsledku úderu do nosa (videli sme to), najdôležitejšie je zabezpečiť, aby sa pes príliš nehýbal - môže začať prirodzené zrážanie krvi. Čím viac sa pes hýbe alebo trasie hlavou, tým je zrážanie krvi pomalšie.
 3. Pripravíme si studený obklad. Môže to byť ľad alebo studená voda v igelitovom vrecku alebo vrecko mrazenej zeleniny. Studené vrecko zabaľme do tkaniny, aby sme nepoškodili citlivé tkanivo.
 4. Priložíme studený obklad na koniec nosa na cca 5 minút. Po 15 minútach kontrolujeme krvácanie.
 5. Ak je krvácanie intenzívne, alebo sa nezastaví po 20 minútach, prepravíme psa k veterinárnemu lekárovi.

Pes má v nose cudzí predmet

Psy pomerne často trpia v dôsledku cudzieho predmetu v nose. Najčastejšou príčinou sú osiny alebo iný rastlinný materiál.

 1. Ak cudzí predmet vyčnieva z nosnej dierky, pokúsime sa ho uchopiť tupou pinzetou a odstrániť ho. Je veľmi vhodné mať k dispozícii inú osobu, aby zabezpečila fixáciu psa.
 2. Viac pravdepodobné je, že vidíme len prejavy (silné a nepretržité kýchanie, fŕkanie) toho, že pes v nose niečo má. Vybratie takéhoto cudzieho predmetu si zväčša vyžaduje sedáciu alebo anestéziu psa, a preto ho dopravíme k veterinárovi.