psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Chuť

Latinský názov: 
Organum gustus
Autor článku: 

Receptory chuťového zmyslu (organum gustus)nachádzame v ústnej dutine, najmä na jazyku (na bradavkách jazyka) kde majú sídlo v chuťových pohárikoch. V pohárikoch sú rozvetvené dendrity chuťových senzorických vláken, ktoré idú do mozgu.

Chuťové poháriky sú rozmiestnené tak, že na hrote jazyka pes vníma chuť vody, moču a sladké pocity, na okraji a koreni jazyka slanú chuť a okolo ohradených bradaviek kyslú chuť.
Pes vníma chuť pri priamom styku potravy so sliznicou jazyka. Slinou rozpustené chemické látky vniknú do priehlbenín na chuťových bradavkách, podráždia vlákna nervu, ktorými je podráždenie prenášané do predĺženej miechy a odtiaľ do mozgu, kde vyvoláva chuťový pocit. Odtiaľ sa šíria do zažívacieho ústrojenstva ako príjemné či nepríjemné.

Chuť má veľký význam pre zažívanie, pretože podporuje tráviace centrum, ktoré uvedie do činnosti žľazy tráviacej sústavy. Vnímanie chuti je spojené s čuchom.

  • V porovnaní s človekom má pes len málo vyvinutú chuť.
  • Pes má menej chuťových pohárikov než iné živočichy.
  • Niektoré psy sú veľkými "labužníkmi", preto treba dávať pozor, aby nezjedli niečo, čo by nemali.
  • Chuťou môžu psy vnímať tekuté látky alebo látky, ktoré sú aspoň čiastočne rozpustné v slinách, a to často aj vo veľmi veľkom zriedení.