psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Hmat

Latinský názov: 
Organum tactus
Autor článku: 

Hmat je jedou z hlavných funkcií kože. Tento zmysel (Organum tactus) prijíma podnety niekoľkých druhov - tlakové, tepelné, chladové podnety a pocity bolesti.
Receptory hmatu sú rozmiestnené na celom psom tele a koža tak vytvára citlivý povrch. Najcitlivejšie sú konce končatín (najmä labky), pysky, okolie genitálii a brucho. Okrem kože psy prijímajú hmatové podnety aj prostrednícvom sliznice pyskov a jazyka.
Hmat je na rozdiel od ostatných zmyslov prenášaný vláknami do mozgu, ale koža sama je schopná ho analyzovať. Recepčnými elementmi sú nervové zakončenia uložené jednak voľne alebo v podobe rozličných teliesok.
Psy skúmajú predmety nosom, papuľou a labkami hneď po tom, ako ich oňuchali. Pôžitok z dotyku je dôležitý pre všetky zvieratá, ktoré sa spoločne hrajú, počas chladu sa k sebe túlia a používajú olizovanie či dotyky labou na signalizáciu svojho postavenia v svorke.

U psov sú vyvinuté veľmi citlivé chlpy v okolí pyskov, na brade a v okolí viečok, ktoré zachytia aj najslabšie podnety. Tieto špeciálne chlpy sa nazávajú hmatové chlpy.

  • Koža je hlavným hmatovým receptorom a psy rôznych plemien ju majú na dotyk rozlične citlivú.
  • Psy, ktorých sa v mladšom veku ľudia príliš nedotýkali, sa často vyhýbajú dotyku na citlivých častiach, ako sú labky, časti ňufáka, hlava, oblasť medzi zadnými nohami a chvost (tieto časti sú ľahko zraniteľné v prípade útoku).
  • Sídlom kožného zmyslu nie je len koža, ale aj sliznica, svaly, šľachy, okostica a iné.
  • Hlavným hmatovým ústrojom u novonarodených šteniatok je oblasť papuľky - dotyk pyskov u šteniatok vyvolá sacie pohyby, ktoré sú nevyhnutným prejavom životaschopnosti.