psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Vonkajšie ucho

Ušnica psa
Latinský názov: 
auris externa
Autor článku: 

Vonkajšie ucho psa sa skladá z ušnice, uchohybných svalov, vonkajšieho zvukovodu a končí bubienkom. Úlohou jednotlivých súčastí vonkajšieho ucha je zachytávanie zvukov a ich prevod k strednej časti.

Ušnica psa

Ušnica (Auricula) - je kožná duplikatúra vystužená elastickou chrupkou, ktorá je pohyblivo spojená s vonkajším zvukovodom a určuje tvar ucha. Na ňu je napojená koža, ktorá sa nijako nelíší od kože na tele.
Ušnica sa skladá z voľnej časti a zo základne. Na voľnej časti ušnice rozoznávame chrbát ušnice a ušnicovú jamu. Obruba ušnice vybieha do hrotu ušnice. Základňa ušnice je vložená do tukového vankúša ležiaceho na ploche spánkového svalu.

Uchohybné svaly psa

Uchohybné svaly (Mm.auriculares) - pohybujú ušnicou. Delia sa na vlastné ušnicové svaly, ktoré sú zakrpatené a svaly prichádzajúce na ušnicu z okolia. Pomocným orgánom je chrupkový štítok, ktorý umožňuje odstup niektorých uchohybných svalov.

Vonkajší zvukovod psa

Vonkajší zvukovod (Meatus acusticus externus)- je kanál, ktorého priemer a dĺžka je individuálna podľa plemena a veľkosti psa. Po celej dĺžke je vystužená chrupavkou a pokrytá kožou, ktorá má väčší počet potných a mazových žliaz (Glandulae ceruminose) produkujúce ušný maz (Cerumen).

Vedeli ste, že: 
  • U plemien psov so sklopenými ušami je ušnica ovisnutá.
  • U psov môže byť zvukovod s rôznou intenzitou osrstený.