psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Akútny zápal žalúdka a čriev

Autor článku: 
Charakteristika ochorenia: 

Akútne zvracanie a hnačka sú jedným z najčastejších príznakov, ktoré sprevádzajú akútny zápal žalúdka a čriev, najmä u šteniat. Akútny zápal žalúdka a čriev sa obvykle vyskytuje spoločne a preto bude popísaný spoločne pri jednom ochorení.

Akútny zápal žalúdka a čriev u psov býva obyčajne: 

  • alimentárneho,
  • parazitárneho,
  • toxického,  
  • vírusového pôvodu.

Najčastejším vyvolávateľom sú alimentárne vplyvy ako náhle zmeny v kŕmnej dávke, nadmerný príjem krmiva, skazené krmivo a pod.
Pri intoxikáciách ide hlavne o návnady pre hlodavce, čistiace prostriedky, olízanie prípravkov proti ektoparazitom, ťažké kovy, jedovaté rastliny a pod.
Nesprávne podanie liečív (množstvo a frekvencia podávania liekov), hlavne podávanie humánnych liekov (veľmi časté experimentovanie majiteľov pri rôznych ochoreniach psov) vedie k podráždeniu sliznice žalúdka.
Z parazitov sú to najčastejšie giardie (jednobunkové parazity parazitujúce v tráviacom trakte), z mnohobunkových sú to napr. škrkavky.
Z vírusových ochorení sú to pôvodcovia parvovirózy, psinky, vírusy spôsobujúce zápal pečene a ďalšie. Tieto vírusy spôsobujú zápal čreva.
Z ďalších vyvolávateľov sú to baktérie, huby a celý rad systémových ochorení, ktoré majú súvis s tráviacim traktom a sprievodným príznakom je hnačka a zvracanie (napr. zápal pankreasu, zlyhanie obličiek, zápal pečene a pod.).

Príznaky: 

Dominantnými príznakmi sú už vyššie spomínané hnačky a zvracanie. V úvodných fázach môžu zvratky obsahovať v rôznom stupni natrávené krmivo, neskôr dochádza k zvracaniu bezfarebnej alebo žltej spenenej tekutiny s prímesou hlienu alebo môže byť prítomná aj krv.
Hnačku je možné pozorovať obvykle neskôr.
Výrazná je celková slabosť, nechutenstvo, dehydratácia rôzneho stupňa. Dutina brušná býva bolestivá. Zvýšená teplota poukazuje na poškodenie sliznice tráviaceho traktu a najčastejšie je infekčného pôvodu. 

Liečba: 

Ľahšie prípady sa dajú zvládnuť hladovkou s dietetickými opatreniami, bez akejkoľvek medikamentóznej liečby. Dôležitou súčasťou liečby je rehydratácia psa, či už pomocou rehydratačných roztokov alebo infúziou.
Pri ťažších stavoch sa používa symptomatická liečba (závisí od vyvolávateľa ochorenia a zameriava sa na zvládnutí príznakov ochorenia). Používajú sa antiemetiká (lieky proti zvracaniu). Tu je ale potrebné podotknúť, že podávanie antiemetík pri zvracaní nemusí byť vhodné za každých okolností, najmä v prípadoch kedy vyvolávateľom sú rôzne intoxikácie. Práve v takýchto prípadoch je zvracanie žiadúce, aby sa toxíny dostali z tráviaceho traktu von. V podstate ide o ochranný mechanizmus organizmu a snaha okamžite ju tlmiť nemusí byť pre pacienta prospešná.
Ďalej sa používajú lieky, ktoré zabraňujú tvorbe kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku – pri dlhotrvajúcom zvracaní je žalúdok prázdny a hrozí tu riziko poškodenia sliznice žalúdka tvoriacou sa kyselinou chlorovodíkovou.
Taktiež sa používajú adsorbenty (viažu toxické latky) napr. čierne uhlie.
Na obnovenie mikroflóry v tráviacom trakte sa používajú probiotiká, zvlášť pri liečbe antibiotikami.
Ak je spúšťačom ochorenia parazitárne ochorenie, používajú sa lieky proti parazitom.

Prevencia: 

Spočíva v pravidelnom odčervovaní, vakcinácii, správnych zásadach kŕmenia, zabráneniu požieraniu cudzích predmetov a zásadách správnej výživy.