psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Hrubé črevo a konečník

Latinský názov: 
Intestinum crassum, Rectum et anus
Autor článku: 

Hrubé črevo psa

Hrubé črevo u psa má na rozdiel od iných zvierat iba tri úseky: kólon, konečník a krátky koniec tráviacej rúry – análny kanál.

Slepé črevo, ktoré je u ostatných zvierat považované za prvý úsek hrubého čreva je u psa iba vydutinou začiatočnej časti kólonu. Slepé črevo (cecum) je špirálovitá vydutina kólonu, uložená v pravej polovici brušnej dutiny v úrovni 2. – 4. bedrového stavca a dosahuje dĺžku 8 – 30 cm.

Kólon (colon) - vlastné hrubé črevo ma jednoduchý podkovovitý tvar a u psa dosahuje dĺžku 0,2 - 0,9 m. Je to jednoduchá trubica, ktorej priemer je len o málo väčší ako kaliber tenkého čreva a v porovnaní s ním má kratší závesný aparát, preto nemení svoju polohu a tvar tak ako tenké črevo.

Delenie kolónu psa

  • Výstupný kólon (colon ascendens) - je priamym pokračovaním bedrovníka a je asi 5 cm dlhý. V úrovni 2. bedrového stavca sa nachádza kólonový otvor slepého čreva (ostium cecocolicum), ktorým kólon komunikuje so slepým črevom.
  • Priečny kólon (colon transversum) - tvorí pokračovanie výstupného kólonu a je priblížne 7 cm dlhý.
  • Zostupný kólon (colon descendens) - je poslednou a najdlhšou časťou hrubého čreva (je približne 12 cm dlhý) a tvorí pokračovanie priečneho kólonu.

Psí konečník

Konečník u psov je uložený na strope panvovej dutiny, fixovaný krátkym okružím konečníka a končí v úrovni 2. – 3. chvostového stavca prechodom do análneho kanála, ktorý je asi 1 cm dlhý, uložený medzi konečníkom a análnym otvorom. Ventrálne od konečníka samíc sa nachádza pošva, kým u samcov prostata, ktorá obopína močovú rúru a je možné ju rektálne vyšetriť. Sliznica rekta sa od sliznice hrubého čreva líši vyšším počtom hlienových buniek a výraznejšími pozdĺžnymi riasami, ktoré umožňujú pojať väčšie množstvo trusu.
Análny otvor (anus) sa nachádza v mieste prechodu vnútornej do vonkajšej časti kožného pásma. Vnútorná časť je asi 4 mm dlhá a jej povrch je vlhký. Vonkajšia časť, ležiaca periférne od análneho otvoru je pomerne málo osrstená a jej rozmery závisia od vyvinutia cirkumanálnych žliaz.

Žľazy v okolí análneho otvoru psa

  • Cirkumanálne žľazy (glandulae cirkumanales) ktoré sa nachádzajú v podkoží okolia análneho otvoru.
  • Análne žľazy (glandulae anales) vylučujúce sekrét bohatý na tuky, nachádzajú sa laterálne a kraniálne od cirkumanálnych žliaz.
  • Žľazy paranálneho sínusu (glandulae sinus paranalis) ležia v stenách paranálnych sínusov (sinus paranalis), do ktorých aj vyúsťujú. Paranálny sínus je rezervoárom sekrétu týchto žliaz. Sú to dve dutiny sférického tvaru, každá uložená laterálne od análneho kanála.

Pri vstupe do panvovej dutiny prechádza kolón do konečníka, ktorý tvorí koncový úsek hrubého čreva. Na konci tráviacej rúry sa nachádza análny otvor.

Vedeli ste, že: 
  • Análny otvor obsahuje vonkajší a vnútorný zvierač. Vnútorný zvierač je vôľou neovládateľný a po naplnení koncovej časti konečníka sa reflexne uvoľňuje - tým podmieňuje pocit nutkania na defekáciu.
  • Z celého priebehu tráviacej sústavy psa sa cez sliznicu hrubého čreva spätne vstrebáva najvyšší objem vody z prijatej potravy.