psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Prevencia ochorení u psa

Prevencia ochorení u psov
Autor článku: 

Prevencia v živote psov, podobne ako aj u ľudí, zohráva významnú úlohu. V jednotlivých obdobiach života psa má prevencia rôzne špecifiká. Z toho dôvodu by sme sa zamerali na prevenciu psov v období šteniat, dospelosti a starnutia.   

U psa prevencia spočíva najmä v týchto oblastiach:

Vakcinácia

Ak sme si kúpili šteniatko od vzorného chovateľa, tak by už malo byť aspoň dvakrát odčervené a malo by byť prvý krát vakcinované proti infekčným chorobám.
Šteňatá je potrebné prvýkrát odčerviť vo veku 3 týždňov a potom raz mesačne do 5. mesiaca veku. Od 5. mesiaca veku odčervujeme psov raz za 3 mesiace.
Najvhodnejším obdobím pre prvú vakcináciu je šiesty až ôsmy týždeň veku (závisí od nákazovej situácie, ktorú určí veterinárny lekár). Do tejto doby je šteňa chránené protilátkami, ktoré prijalo z mledziva (mlieko prvé tri dni po pôrode) od suky. O 3 - 4 týždne je potrebné tieto infekčné choroby revakcinovať (prevakcninovať), pretože po prvej aplikácii vakcíny reaguje imunitný systém tvorbou protilátok iba čiastočne. Revakcinácia zvýši hladinu protilátok na požadovanú úroveň. Po 10-14 dňoch od poslednej revakcinácii je možné vystaviť šteňa kontaktu s inými psami (imunita nastupuje po 10-14 dňoch od poslednej revakcinácie).

Besnotu u šteniat vakcinujeme po 12. týždni života resp. po 3-4 týždňoch od poslednej revakcinácie. Vlastník alebo držiteľ zvieraťa vnímavého druhu mäsožravca (v našom prípade pes), je povinný v súlade s § 17 zákona č. 39/2007 Z. z. na vlastné náklady zabezpečiť pri zvieratách starších ako 3 mesiace jeho vakcináciu a revakcináciu proti besnote podľa vakcinačnej schémy výrobcu použitej registrovanej vakcíny (1 x ročne, 1x za 2 roky resp. 1x za 3 roky). Očkovanie vykonávajú v súlade so zákonom o veterinárnej starostlivosti súkromní veterinárni lekári. V súčasnom období sú k dispozícii kvalitné očkovacie látky od rôznych výrobcov, ktoré garantujú ochranu očkovaného zvieraťa na obdobie minimálne 1 roka.

Pre lepšie pochopenie pripájame vakcinačnú schému (jednotlivé vakcinačné schémy sa môžu vzájomne líšiť, závisí od veterinárneho lekára akú používa a od výrobcu vakcín).

  • 6 - 9 týždeň veku - D H P Pi
  • 8 - 12 týždeň veku - D H P Pi L
  • 12 - 16 týždeň veku - D H P Pi L R
  • o rok - D H P Pi L R

Psinka - D

Veľmi nebezpečné vírusové ochorenie s vysokou úmrtnosťou (až 80 % chorých zvierat uhynie). Najvnímavejšie sú šteňatá vo veku 3-12 mesiacov, ale ochorieť môžu aj staršie jedince. Ma viacero foriem: pľúcna (nechutenstvo, apatia, zvýšená teplota, výtok z nosa, kašeľ, kýchanie), črevná (zvracanie, hnačka, dehydratácia, chudnutie), nervová (svalové zášklby na tvári, krku a končatinách), kožná (zrohovatená a popraskaná koža na vankúšikoch labiek, začervenanie kože na bruchu, stehnách a na špičkách uší). Jednotlivé formy psinky neprebiehajú samostatne, ale môžu sa prelínať.

Hepatitída (zápal pečene) - H   

Vírusové ochorenie, prejavujúce sa žltačkou, hnačkou, zvracaním, bolestivosťou brucha, výtokmi z očí a nosa, krvácaniny na sliznici ústnej dutiny. Okrem pečene vírus postihuje aj obličky, slezinu a pľúca.

Parvoviróza - P   

Vírusové ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje šteňatá vo veku 6 týždňov až 6 mesiacov. Ochorenie sa prejavuje krvavými hnačkami, zvracaním, dehydratáciou, apatiou. Úmrtnosť šteniat je až 50 %.

Parainfluenza - Pi   

Nákazlivé ochorenie, ktoré sa  prenáša priamym kontaktom alebo vzduchom. Prejavuje sa suchým kašľom, zvýšenou teplotou, ťažkosťami pri dýchaní, zápalom pľúc.

Leptospiróza - L    

Bakteriálne ochorenie. Rezervoárom tohto ochorenia sú divo žijúce zvieratá (najmä potkany). Pes sa nakazí priamo od chorých zvierat alebo pitím kontaminovanej vody. Medzi hlavné príznaky patrí žltačka, zvracanie, chudnutie, dehydratácia, vysoká teplota (na začiatku ochorenia), dochádza aj ku poškodeniu obličiek. Pozor, ochorenie je prenosné aj na človeka!

Besnota - R

Smrteľné ochorenie prenosné aj na človeka! K nákaze dochádza najčastejšie prostredníctvom slín z postihnutého jedinca pri preniknutí do tela hostiteľa cez poranenú kožu. Príznaky sú charakterizované poškodením nervov, poruchami správania a postupnou paralýzou vedúcou k smrti. Niekedy môže zviera zomrieť rýchlo, bez predchádzajúcich klinických príznakov.

Vzhľadom na vyšší výskyt Lymskej boreliózy sa odporúča zaradiť do vakcinačnej schémy aj toto ochorenie. Okrem spomínanej Lymskej boreliózy je doporúčené vakcinovať psov aj proti psincovému (kotercovému) kašľu. Medzi ďalšie doplnkové vakcinácie patrí vakcinácia proti tetanu, dermatofytóze (plesňové ochorenie kože), herpesvirusovej infekcii psov a babezióze psov.    

Preventívne prehliadky

Preventívne prehliadky psov môžu viesť k včasnému podchyteniu začínajúcich ochorení, tým pádom k zvýšeniu kvality života psa a v neposlednom rade aj k úspore našich financií pri liečbe.

Pri prvej návšteve vo veterinárnej ambulancii by sa mal veterinárny lekár zamerať na tieto úkony:

Okrem pravidelnej vakcinácie a odčervovania sa odporúča u dospelých psov a psov seniorov minimálne raz ročne vyšetriť krv (biochemické a hematologické vyšetrenie). Takéto vyšetrenie pomôže diagnostikovať ochorenia jednotlivých orgánových sústav. Medzi ďalšie diagnostické vyšetrenia patrí EKG, USG a RTG. Na väčších klinikách alebo dobre vybavených ambulanciách tieto špeciálne vyšetrenia ponúkajú.
U psov dlhodobo liečených /alergie, cukrovka, onkologickí pacienti a pod/ sa navyše odporúčajú pravidelné kontroly (raz za 6 mesiacov, resp. podľa potreby). Týchto pacientov je potrebné dlhodobo sledovať z dôvodu zistenia účinnosti liečby ale aj z dôvodu zistenia funkčnosti orgánov ako sú obličky a pečeň (všetky lieky sa degradujú v pečeni a niektoré aj v obličkách). V prípade nežiaducich účinkov urobiť vhodné opatrenia, napr. znížiť dávku alebo terapiu prerušiť resp. nahradiť inými liekmi.    

Vyvážená strava

Medzi ďalšie preventívne opatrenia patrí aj správna výživa psov. Bežné predávané krmivá sú určené pre zdravých psov. Aj za predpokladu, že krmivo je nutrične vyvážené, nemusí dokonale zabezpečiť správne fungovanie jednotlivých orgánových sústav. Vždy je potrebné zohľadniť vek, hmotnosť (regulácia hmotnosti – pribrať, schudnúť, udržať hmotnosť), plemennú príslušnosť, pohlavie, fyzickú ale aj psychickú aktivitu a najmä zdravotný stav psa.

Veterinárne diéty sa používajú pri ochoreniach alebo poruchách jednotlivých orgánových sústav ako napr. ochorenia obličiek, pečene, srdca, pri ochoreniach tráviaceho traktu, na elimináciu tvorby zubného kameňa, pri alergiách na krmivo, u obéznych psov, pri diabetických pacientoch a pod.. Sú to na mieru šité nutričné programy navrhnuté tak, aby zohľadnili špecifické potreby psov a poskytovali čo najvhodnejšiu výživu.

Kŕmenie veterinárnymi diétami môže byť z časového hľadiska:

  • dlhodobé (celoživotne),
  • krátkodobé, napr. diéty podávané po operačných zákrokoch ( majú vysoký obsah energie a vysokú koncentráciu veľmi dobre stráviteľných zásadných živín a tým napomáhajú rýchlejšiemu zotavovaniu sa). 

Pohyb

Každé plemeno psa potrebuje toľko pohybu, ako si to vyžaduje jeho temperament a životné štádium. Pri aktívnych plemenách (napr. pracovné psy, poľovné plemená, chrty.), bude pes pri nedostatku pohybu či inej náhradnej činnosti trpieť, čo sa môže odraziť deštruktívnou činnosťou vo svojom okolí, poprípade aj psychickými problémami.
Nedostatok pohybu v spojení s nevhodným krmivom, či nadmerným kŕmením vedie k obezite a vzniku ochorení typu cukrovka, ochorenia kĺbov.
Naopak, nadmerná záťaž, najmä pri vykonávaní psích športov /agility, dostihy, mushing, dogtrekking/ môže mať za následok rýchlejšie opotrebenie napríklad kĺbov, šliach alebo svalového aparátu.

Je potrebné pripomenúť, že najmä veľké a obrie plemená majú predispozíciu na ochorenie pohybového a kĺbového aparátu. Obdobie rastu u týchto plemien je veľmi intenzívne, preto sú tieto psy citlivejšie na ochorenia pohybového aparátu vyplývajúce z ich veľkej hmotnosti. Preto je u šteniat veľkých plemien v prvom roku života (kedy je rast najintenzívnejší), dobré podporiť kvalitnú výživu aj o doplnky a preparáty zamerané práve na kĺbovú výživu. Doplnková výživa je vhodná aj pre dospelé psy trpiace pohybovými resp. kĺbovými ochoreniami (napr. dysplázia bedrových kĺbov), psy vykonávajúce rôzne športy a záťaže (poľovné a pracovné psy) a pod.   

Ako predchádzať jednotlivým ochoreniam napr. ochorenia zubov, uší, pohybového aparátu si podrobne popíšeme pri ochoreniach jednotlivých orgánových sústav.