psíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.skpsíčkar.sk

Nádory mliečnej žľazy u súk

Autor článku: 
Charakteristika ochorenia: 

Nádory na mliečnej žľaze sa radia medzi najčastejšie a zároveň patria medzi najvýznamnejšie nádorové ochorenia u súk. Viac ako polovica nádorov diagnostikovaných u súk je práve na mliečnej žľaze. 
Najvýraznejšími faktormi, ktoré ovplyvňujú vznik a rozvoj nádorov na mliečnej žľaze sú steroidné hormóny. Rizikovým faktorom na vznik nádorov je aj používanie preparátov na oddialenie ruje a taktiež nepravá gravidita. Nádory na mliečnej žľaze u súk sú diagnostikované vo veku je 8 - 9 rokov. Zo všetkých nádorov na mliečnej žľaze je 45 - 50 % zhubných. U súk mladších ako 6 rokov sa vyskytujú predovšetkým nezhubné nádory.
Najbežnejšie typy zhubných nádorov sú:

  • karcinómy,
  • adenokarcinómy.

 Medzi najčastejšie nezhubné nádory patrí:

  •  fibroadenom,
  • adenom. 

Nádory metastázujú krvnou, lymfatickou alebo zmiešanou cestou. Najčastejšie metastázujú do miestnych miazgových uzlín, pľúcpečeneobličiek a srdca

Príznaky: 

Hlavným príznakom sú útvary na mliečnej žľaze rozličného tvaru, veľkosti a konzistencie.

Liečba: 

U malých nádorov (do 1 cm) bez tendencie rastu sa prevádza iba pravidelná kontrola.
U väčších nádorov sa prevádza chirurgická liečba v celkovej anestéze. Rozsah zákroku závisí od veľkosti a počtu nádorov, lokalizácii nádorov, veku a zdravotného stavu suky. Po operačnom zákroku sa podávajú analgetiká a antibiotiká (dĺžka podávania závisí od zdravotného stavu a rozsahu chirurgického zákroku). 

Prevencia: 

Kastrácia súk pred prvým háraním výrazne znižuje riziko vzniku nádorov na mliečnej žľaze.
Pri kastrácii pred 1. háraním je riziko vzniku nádoru 1 %, po 1. háraní 8 %, po 2. háraní 15 % a po 3. a ďalšom háraní je riziko viac ako 26 %.
Z možných zdravotných komplikácií (napr. močová inkontinencia) sa kastrácia súk pred prvým háraním neodporučuje.
Pravidelné preventívne prehliadky neznížia riziko vzniku nádorov ale včasná diagnostika zvyšuje úspešnosť chirurgickej liečby.